AktüelGazedda'nın GündemiSöylemez, “Devletin Egemenlik İlkesi” gereği kktc’ye teslim edilmeyecek

Falyalı cinayeti kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan Mustafa Söylemez ile iki adamının "Devletin Egemenlik İlkesi" gereği kktc makamlarına teslim edilmeyeceği öğrenildi.
Gazedda KıbrısŞubat 12, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

8 Şubat akşamı uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda şoförü Murat Demirtaş ile birlikte öldürülen kumarhane işletmecisi Halil Falyalı cinayeti kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan Mustafa Söylemez ile iki adamının “Devletin Egemenlik İlkesi” gereği kktc makamlarına teslim edilmeyeceği ve soruşturmaya gölge düşürmemek için çözüm yolları arandığı öğrenildi.

Milliyet Gazetesi’nden Ferit Zengin’in haberine göre kktc polisi, olay sonrası elde ettiği ilk bilgiler ile temasa geçtiği Türk Emniyet yetkililerine başını Söylemez kardeşler çetesi mensuplarından Mustafa Söylemez’in çektiği ve olaydan sonra Kıbrıs’tan İstanbul’a kaçtıkları belirlenen 3 şahsın cinayetin failleri olabileceği ihtimaliyle İstanbul’da gözaltına alınmasını istemişti.

Gözaltına alınan Söylemez ile iki adamı Emniyet’te bekletiliyor. Emniyet kaynaklarından alınan bilgilere göre bu kişiler “Devletin Egemenlik İlkesi” gereği kktc’ye teslim edilmeyecek. Her devlet kendi vatandaşını kendisi yargılar hükmüyle Türkiye’de yargılanacakları öğrenilen 3 şüphelinin suçlu bulunmaları durumunda cezalarını da yine Türkiye’de çekecekleri öğrenildi. 3 şüpheli şahsın sorgusuna, Kıbrıs’tan bir savcının, soruşturma savcısı olarak girebileceği emniyet yetkililerince ifade edilirken, kktc’den bir ekibin Ankara’ya geleceği ve EGM üzerinden soruşturma ile ilgili koordinasyon sağlanacağı öğrenildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık