AktüelGazedda'nın GündemiSoyalan, yurttaşlar üzerindeki gözetim baskısını artırmak istiyor

Halil Falyalı cinayetindeki MOBESE görüntülerinin Türkiye’ye nasıl sızdığını dahi tespit edemeyen Polis Genel Müdürlüğü Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan yurttaşlar üzerindeki gözetimin daha da yoğunlaşması için “telefon dinleme” gibi yasalar istiyor.
Gazedda KıbrısŞubat 22, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Halil Falyalı cinayetindeki MOBESE görüntülerinin Türkiye’ye nasıl sızdığını dahi tespit edemeyen Polis Genel Müdürlüğü Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan yurttaşlar üzerindeki gözetimin daha da yoğunlaşması için “telefon dinleme” gibi yasalar istiyor.

Polis Genel Müdürü ve faili meçhul kalan Kutlu Adalı cinayetinin o dönemki tahkikat subayı Ahmet Soyalan, dün öğle saatlerinde Halil Falyalı cinayeti ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Basın emekçilerinin sorularını kabul etmeyen Soyalan, cinayetle ilgili elde edilen bilgiler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Soyalan, MOBESE görüntülerinin Türkiye’deki medya organlarına nasıl sızdırıldığıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ifade ettiği konuşmasında, Falyalı cinayeti gibi olayları daha hızlı çözmek için yeni yasalar talep edildiğini de söyledi.

MOBESE görüntülerinin Türkiye’ye nasıl sızdırıldığı hakkında herhangi bir fikri olmayan Soyalan’ın talep ettiği yeni gözetim yöntemleri ise bazı yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Araştırmacı Gazeteci Mete Hayat, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Polis, “telefon dinleme” yasası gibi yasalar istiyormuş Falyalı cinayeti gibi olayları hızlı çözmek için. Amirim siz ilk önce MOBESE kayıtlarının nasıl bir kaç saat içinde Türkiye’ye sızdığını açıklayınız. “Telefon dinlemenin” Türkiye’de ne hallere düştüğünü gördük. Önüne gelenin telefonlarının dinlendiğini, özel hayat diye bir şey kalmadığını, şantaj için kullanıldıklarını falan. Ondan önce yapacak dünya kadar iş var zaten. Falyalı’nın iş yerindeki dosyalar, ofisi vesaire incelendi mi? Bakalım orada ne deliller var? Kimlerle ilişkileri var maddi, siyasi ve varsa illegal”

Soyalan’ın istediği yasalar şöyle:

“Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi Yasa Tasarısı, Teknik Araçlarla İzleme Yasa Tasarısı, Polis Tarafından Kullanılan Muhbirin Ödüllendirilmesi Yasa Tasarısı, Kontrollü Teslimat Yasa Tasarısı, Gizli Soruşturmacı Görevlendirilmesi ve Kullanılması Yasa Tasarısı, Etkin Pişmanlık Yasa Tasarısı ve Koruma Hizmetleri Yasa Tasarısı”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık