AktüelMedya OdasıSoyalan: Tüm sindirme operasyonlarını şiddetle kınıyoruz

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-sen), sendika Başkanı Ali Kişmir‘in İstanbul Havalimanı‘nda göz altına alındıktan sonra sınır dışı edilmesinin Türkiye’nin demokrasisi ve ifade özgürlükleri açısından talihsiz olduğunu vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 10, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-sen), sendika Başkanı Ali Kişmir‘in İstanbul Havalimanı‘nda göz altına alındıktan sonra sınır dışı edilmesinin Türkiye’nin demokrasisi ve ifade özgürlükleri açısından talihsiz olduğunu vurguladı.

Sendika adına Genel Sekreter Serkan Soyalan‘ın yaptığı yazılı açıklama şöyle;

“Türkiye’de her geçen gün yükselen faşizmin ayak sesleri Kıbrıslıtürkler üzerinde de kendini hissettirmeye devam ediyor.

Araştırmacı Yazar Ahmet Cavit An ve Akademisyen Ali Bizden’den sonra bu kez de sendikamız Genel Başkanı Ali Kişmir, ‘güvenlik’ gerekçe gösterilerek Türkiye’ye alınmadı.

Basın örgütlerinin yer aldığı uluslararası bir toplantıya katılmak üzere İstanbul aktarmalı olarak Hırvatistan’a giden Ali Kişmir, ülkeye dönüş yolunda İstanbul Havalimanı’nda PCR testi yaptırmak için alana giriş yapmak isterken göz altına alındı.

Kişmir’in kimliğine el konuldu ve kendisine Türkiye’ye girişinin yasak olduğu söylenerek, ‘Kabul Edilmeyen Yolcular Odası’na alındı.

Burada parmak izleri alınan, sabıkalı tarzı fotoğrafları çekilen ve kimliğine el konulan Kişmir’e bir sonraki uçuşa kadar burada bekleyeceği söylendi.

Kişmir’e imzalatılan belgede ne kadar süreyle Türkiye’ye giriş yapamayacağı belirtilmezken, 60 gün içinde de bu karara itiraz edebileceği bilgisi verildi ve Kişmir ilk uçakla sınır dışı edildi.

Basın-sen olarak öncelikle gerekli yasal süreci başlatacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Yaşananların, Türkiye’deki demokrasi ve ifade özgürlüğü açısından son derece talihsiz ve kabul edilemez olduğunu da vurgulamak isteriz.

İnsan haklarına ve ifade özgürlüğüne karşı yapılan tüm sindirme operasyonlarını şiddetle kınıyoruz”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık