AktüelGazedda'nın GündemiSosyal hizmet görevlilerine yönelik LGBTI+ farkındalık eğitimi gerçekleştirildi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS GL işbirliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi kapsamında, Kuir Kıbrıs üyelerine, sosyal hizmet uzmanları ve görevlilerine yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimini Zoom üzerinde çevrimiçi gerçekleşti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 10, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS GL işbirliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi kapsamında, Kuir Kıbrıs üyelerine, sosyal hizmet uzmanları ve görevlilerine yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimini Zoom üzerinde çevrimiçi gerçekleşti.

“Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), sömürüden özgür olabileceği bir Kıbrıs için!” diyerek başlayan Hayat Projesi, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde insan ticaretine maruz kalan LGBTİ+ların mücadelesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. 

Sosyal hizmet görevlilerine yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimi, Türkiye’de sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapmakta olan Ceren Suntekin tarafından gerçekleşti. Eğitimde, en temel ilkeler; insan onuru ve haysiyetine saygı, zarar vermeme, çeşitliliklere saygı, insan haklarını koruma ve sosyal adaleti sağlama konularında bilgiler aktarılmıştır. Eğitimde ayrıca cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, ifadesi ve cinsiyet karakteristiği temelinde farkındalık ve bilgilerini arttırmaya yönelik detaylı bilgiler aktarılmıştır. Eğitim, proje kapsamında bir önceki yıl düzenlenen eğitimin devamı niteliğinde gerçekleşti. Eğitim, ‘Ayrımcılıkla mücadele ve temel kavramlar’ oturumu ile başlayarak, danışanın güçlü yönleri sorun analizi, sonuç analizi /değerlendirme ve hak temelli müdahale konularını içeren atölye çalışması ile son buldu. Başarı bir şekilde tamamlanan eğitimin, sonunda katılımcılara elektronik sertifikaları verildi. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık