koronavirusSorun Türkiye’nin C kategorisine alınması mı?

Sağlık Bakanlığı'nın bu gece bir açıklama yapmayacak olmasının gerekçesinin, hükümet ile Sağlık Bakanlığı arasında süren Türkiye'nin C kategorisine alınıp alınmayacağı tartışması olduğu iddia ediliyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 5, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Sağlık Bakanlığı’nın bu gece bir açıklama yapmayacak olmasının gerekçesinin, hükümet ile Sağlık Bakanlığı arasında süren Türkiye’nin C kategorisine alınıp alınmayacağı tartışması olduğu iddia ediliyor.

Bakanlar Kurulu, koronavirüsü bulaşıcı hastalık olarak ilan etmesinin ardından Sağlık Bakanlığı’nı konu ile ilgili tam yetkili ilan etti.

Bugün akşam saatlerinde yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın yeni düzenlemelerle ilgili bilgi vereceği ifade edilirken, az önce yapılan açıklamada; Sağlık Bakanlığı’nın bu akşam herhangi bir açıklama yapmayacağı duyuruldu.

GazeddaKıbrıs’ın elde ettiği bir iddiaya göre, Sağlık Bakanlığı, Türkiye’yi C kategorisine almak istiyor. Öte yandan Başbakan Ersin Tatar ve Bakanlar Kurulu ise, Türkiye’nin C kategorisine alınmasıyla birlikte, ekonominin zarar göreceği ve bu yönde bir karar üretilemeyeceğini Sağlık Bakanlığı’na bildirdi. Yaşanan bu tartışmanın, Ersin Tatar ile Ali Pilli arasında birkaç gündür devam ettiği de öğrenilirken, bu gece bir açıklama yapılmamasının sebebinin de bu olduğu iddia edildi.

Hükümetin bu yönde bir karar alamamasının esas gerekçesi olarak ise, ekonomik çevrelerin hükümet üzerinde oluşturduğu baskı gösteriliyor.

Bilindiği üzere, C kategorisinde bulunan ülkelerden gelen kişiler, Kıbrıs’ın kuzeyine girişte, istisnasız olarak 14 gün karantinaya girmek zorunda…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..