AktüelEkonomi PolitikManşetÖzel HaberPolitikaSorumluluğu üstlenen yok: ‘Yeni’ siyaset eskisi gibi

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve bir sel felaketinden çok ‘rant’ felaketi olarak anılan faciayla ilgili İnşaat Mühendisleri Odası bir açıklama yaptı. Açıklamada Ciklos mevkinde meydana gelen ve sel sularıyla dört kişinin ölümüne neden olan etkenlere de değinilerek söz konusu bölgedeki yolun inşaatıyla ilgili muhatap alınabilecek herhangi bir mühendisin olmadığını belirtti. İnşaat Mühendisleri Odası açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Yasal çerçevede söz konusu yol güzergahıyla ilgili muhatap olunacak fenni sorumlu bir inşaat mühendisi yok.” Söz konusu yol inşaatının...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 10, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve bir sel felaketinden çok ‘rant’ felaketi olarak anılan faciayla ilgili İnşaat Mühendisleri Odası bir açıklama yaptı.

Açıklamada Ciklos mevkinde meydana gelen ve sel sularıyla dört kişinin ölümüne neden olan etkenlere de değinilerek söz konusu bölgedeki yolun inşaatıyla ilgili muhatap alınabilecek herhangi bir mühendisin olmadığını belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Yasal çerçevede söz konusu yol güzergahıyla ilgili muhatap olunacak fenni sorumlu bir inşaat mühendisi yok.” Söz konusu yol inşaatının Ankara’da açıldığı ve Türkiyeli bir firmaya verildiği bilinmekte.

İzinleri veren İMO

Öte yandan yağışların aynı zamanda dere yataklarına ve hatlarına yapılan inşaatlardan dolayı sel ve su baskınlarına neden olduğu ve sorumluluğun plansız ve rant odaklı yapılaşmalar olduğu yönünde kamuoyunda geniş bir fikir birliği var. İnşaat Mühendisleri Odası, yaptığı açıklamada her ne kadar sorumluluğun bir kısmını Ciklos mevkinde yapılan yol inşaatının ‘olmayan’ sorumlularına atsa da, 2005 yılından beridir ülkede yapılan inşaatların izinlerinin İnşaat Mühendisleri Odası tarafından verildiği de bilinen bir gerçek. Dolayısıyla İMO’nun yaptığı açıklama kendi üzerlerindeki sorumluluklarını unutturmaya ve atmaya yönelik bir girişim olarak da yorumlandı.

 

İstifa tartışması

Hatırlandığı üzere 2016 yılında Değirmenlik – Dağ yolunda meydana gelen ölümlü trafik kazasının ardından sorumluluklarını yerine getirmedikleri gerekçesiyle UBP-DP hükümeti istifaya çağrılmış ve özellikle Halkın Partisi bunu yüksek sesle dillendirmişti. Özellikle Ciklos mevkiindeki yolun inşaatıyla ilgili olarak kamuoyunda huzursuzluk yaşanırken, siyasi sorumluların istifa edip etmeyeceği tartışılmakta.

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Tolga Atakan ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın o dönem yaptıkları açıklamalar şunlar:

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık