Müzakereler“Sonuç Alıcı Adımlar 2016’da Bir Çözüme Ulaştırabilir”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Kıbrıs sorunu konusunda yaşanan gelişmeleri tartışmak için köylerde bilgilendirme toplantıları başlattı. CTP’den yapılan açıklamaya göre, Mağusa İlçesi’nin organizasyonuyla düzenlenen ilk bölge toplantısında CTP milletvekilleri Asım Akansoy, Teberrüken Uluçay ve Erkut Şahali belirlenen yerlerde sohbet gerçekleştirdi. Müzakere tutanaklarında yer alan bilgiler ışığında süreç halkla paylaşılırken, akıllardaki sorulara yanıtlar verildi. Toplantılarda sorulan sorular toprak, garantiler ve mülkiyet konularında yoğunlaştı. Toplantılarda, barış ve çözüm mücadelesinde kritik bir dönemde olunduğuna dikkat çekilerek, özellikle 7-11 Kasım’da...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 29, 2016
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Kıbrıs sorunu konusunda yaşanan gelişmeleri tartışmak için köylerde bilgilendirme toplantıları başlattı.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, Mağusa İlçesi’nin organizasyonuyla düzenlenen ilk bölge toplantısında CTP milletvekilleri Asım Akansoy, Teberrüken Uluçay ve Erkut Şahali belirlenen yerlerde sohbet gerçekleştirdi.

Müzakere tutanaklarında yer alan bilgiler ışığında süreç halkla paylaşılırken, akıllardaki sorulara yanıtlar verildi.

Toplantılarda sorulan sorular toprak, garantiler ve mülkiyet konularında yoğunlaştı. Toplantılarda, barış ve çözüm mücadelesinde kritik bir dönemde olunduğuna dikkat çekilerek, özellikle 7-11 Kasım’da İsviçre’de iki toplum liderinin BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un da katılımıyla bir araya gelecek olmalarının son derece önemli olduğu, 5’li görüşmenin olup olmayacağının burada belli olacağı anlatıldı.

AKANSOY: “SONUÇ ALICI ADIMLAR 2016’DA ADAYI ÇÖZÜME ULAŞTIRABİLİR”

Kıbrıs sorununda önemli bir dönemeçte olunduğunu belirten Mağusa Milletvekili Asım Akansoy, Lisi/Akdoğan’da köy kahvesinde gerçekleştirilen toplantıda, liderlerin yürüttüğü müzakerelerin detaylarından ve barış sürecinde CTP’nin önemli misyonundan bahsetti.

Liderlerin uluslararası camia adına BM ve taraf olan diğer güçler tarafından desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Akansoy, “Açık olan bir konu varsa, o da her iki liderin de bu noktaya gelirken BMGS Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile birlikte büyük çaba ortaya koyduklarıdır. Bugün gelinen aşama, varılan sonuç göz ardı edilemeyecek denli önemli bir ilerlemedir. İsviçre toplantısı ardından hedeflenen çoklu konferansa ulaşma konusunda özellikle Cumhurbaşkanı Akıncı’nın rolü, Anastasiadis ile kıyaslandığında çok daha yüksektir. Orada atacağı yapıcı ve sonuç alıcı adımlarla 2016 içerisinde bir çözüme adayı ulaştırabilir” dedi.

Tarihin işaret ettiği adımları atmanın Akıncı’nın elinde olduğunu vurgulayan Akansoy, “Ve bu adımları atmanın günü gelmiştir. Bunları adada var olan bölünmüşlüğün bizi çok daha kötü bir yere götürme olasılığını öngördüğüm, Kıbrıs’ın ya birleşeceğini ve istikrara kavuşacağını ya da Ortadoğu ve enerji girdabına gireceğini düşündüğüm için söylüyorum” dedi.

ŞAHALİ: “HÜKÜMET TUTANAKLARI OKUMUYOR”

CTP Mağusa merkezinde bir araya gelenlere seslenen Mağusa Milletvekili Erkut Şahali ise, önceki akşam iki liderin yaptığı görüşmeyle birlikte liderlerin 3. tur hızlandırılmış görüşmeleri tamamlamış bulunduğunu aktardı.

Şahali, “Çözüm süreci, CTP’liler için de, Kıbrıs Türk halkı için de son derece önemlidir ve gerçekten kritik bir eşiktedir. Görüşmelerin tutanaklarını CTP’li vekiller olarak yakından takip ediyoruz, bir araya gelerek günü gününe değerlendiriyoruz. Hükümet partilerine mensup milletvekillerinin birkaçı ve TDP milletvekilleri de takip ediyor. Ne yazık ki, hükümet tutanakları okumuyor, zaten bunu da söylemekten çekince duymuyor” dedi.

Şahali, müzakerelerde çok önemli yakınlaşmalar sağlandığını, yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, ekonomi ve AB başlıklarında bütüne yakın bir uzlaşı noktasına gelindiğini söyledi. Oluşturucu devletlerin statüleri ve birbirleriyle olan ilişkileri ile federal devletin işleyişi konularında çok büyük uzlaşılar olduğunu da ifade eden Şahali, siyasi eşitliğin görünür olmasını sağlayacak pek çok konuda sayısal eşitliğin de mevcut olduğunu vurguladı.

Şahali, “Tüm bu gelişmelerin bir referanduma ulaştırılması ve iki evet ile çözümün başarılması bizim en büyük görevimizdir” dedi.

ULUÇAY: “ÇARPITMALARLA VAKİT HARCAMAYALIM”

Lefkonuk/Geçitkale’de bölge halkıyla buluşan Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay da, özellikle İsviçre’de yapılacak zirvenin kritik bir aşamada olduğunu, 2016 sonuna kadar hedeflenen 6 başlığın tamamlanması açısından çok önemli olduğunu aktardı.

tak

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..