AktüelEkonomi Politik“Sondaja devam edilirse, mülteciler konusunda görüşme olmayacak”

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Ankara’nın Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaja devam ederse Avrupa Birliği ve Türkiye arasında görüşme olamayacağını vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 1, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Ankara’nın Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaja devam ederse Avrupa Birliği ve Türkiye arasında görüşme olamayacağını vurguladı.

Aralarında Yunan gazetesi ‘Ethnos’un da bulunduğu küçük bir grup Avrupa medyasına konuşan Borrell, Avrupa Birliği ülkelerinin sondaj devam ederken Türkiye’yle mülteci konusunu görüşmeye katılmak istemediklerini söyledi

AB Dışişleri Konseyi ve Güvenlik Politikası Temsilcisi de olan Josep Borrell, AB-Türkiye ilişkilerinin sadece göçle ilgili olmadığını, sağlığın, olumlu ilişkilerin, genişleme, vize konuları, enerji, Libya’da jeopolitik konular ve daha birçok şeyin yapılması gerektiğini, geniş bir perspektife ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Borrell, AB dış ilişkileri açısından en önemli konu olduğu için Türkiye-AB ilişkilerini gündeme getirmeye niyetlendiğini ifade etti.

Göç konusunda Türkiye’nin mültecilerin Avrupa’ya gitmesini ileri sürmesinin zamanı olmadığını anlaması gerektiğine işaret eden Josep Borrell, “Avrupa’ya gitmek isterlerse sınırlarımızda yeniden bir baskı olacaktır. Bu olmadan Türkiye’yle ortak endişelerimizi görüşmemiz gerekir” dedi.

Borrell, mülteci konusunun diğer üye ülkelerle paylaşılması gereken bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..