AktüelEkolojiSon bir ay içinde nesli tükenmekte olan 6 balina öldü

Nesli tükenmekte olan Atlantik balinalarının 6’sı son bir ay içinde öldü “Gerçek balina” (right whales)  adlı türün geriye yalnızca 400 üyesi kaldı. Bunların sadece 100 tanesinin doğurgan dişilerden oluştuğu belirtildi. Ölen balinaların altısı da Kanada’nın St. Lawrence Körfezi’nde bulundu. Balinaların en az üçünün gemilerin çarpması sonucunda öldüğü bildirildi. Gerçek balinalar son yıllarda -özellikle 2017’de- düşük doğum seviyesinden ve yüksek ölüm oranlarından muzdarip. Maine’deki Bigelow Laboratuvarı’nda okyanusları inceleyen kıdemli bilim insanı Nick Record’a göre, balinalar yiyecek bulmak için okyanusun...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 5, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Nesli tükenmekte olan Atlantik balinalarının 6’sı son bir ay içinde öldü

“Gerçek balina” (right whales)  adlı türün geriye yalnızca 400 üyesi kaldı. Bunların sadece 100 tanesinin doğurgan dişilerden oluştuğu belirtildi.

Ölen balinaların altısı da Kanada’nın St. Lawrence Körfezi’nde bulundu. Balinaların en az üçünün gemilerin çarpması sonucunda öldüğü bildirildi.

Gerçek balinalar son yıllarda -özellikle 2017’de- düşük doğum seviyesinden ve yüksek ölüm oranlarından muzdarip.

Maine’deki Bigelow Laboratuvarı’nda okyanusları inceleyen kıdemli bilim insanı Nick Record’a göre, balinalar yiyecek bulmak için okyanusun farklı bölgelerine seyahat etmek zorunda kalıyor.

Record okyanusun ısınmasına bağlı olan bu seyahatlerin, korunaklı alanların dışına çıkan balinaları savunmasız bıraktığını söyledi.

İndependetturhish’in haberi için tıklayın

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık