AktüelEkolojiSon bir ay içinde nesli tükenmekte olan 6 balina öldü

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 5, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Nesli tükenmekte olan Atlantik balinalarının 6’sı son bir ay içinde öldü

“Gerçek balina” (right whales)  adlı türün geriye yalnızca 400 üyesi kaldı. Bunların sadece 100 tanesinin doğurgan dişilerden oluştuğu belirtildi.

Ölen balinaların altısı da Kanada’nın St. Lawrence Körfezi’nde bulundu. Balinaların en az üçünün gemilerin çarpması sonucunda öldüğü bildirildi.

Gerçek balinalar son yıllarda -özellikle 2017’de- düşük doğum seviyesinden ve yüksek ölüm oranlarından muzdarip.

Maine’deki Bigelow Laboratuvarı’nda okyanusları inceleyen kıdemli bilim insanı Nick Record’a göre, balinalar yiyecek bulmak için okyanusun farklı bölgelerine seyahat etmek zorunda kalıyor.

Record okyanusun ısınmasına bağlı olan bu seyahatlerin, korunaklı alanların dışına çıkan balinaları savunmasız bıraktığını söyledi.

İndependetturhish’in haberi için tıklayın

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©