AktüelEkolojiSon bir ay içinde nesli tükenmekte olan 6 balina öldü

Nesli tükenmekte olan Atlantik balinalarının 6’sı son bir ay içinde öldü “Gerçek balina” (right whales)  adlı türün geriye yalnızca 400 üyesi kaldı. Bunların sadece 100 tanesinin doğurgan dişilerden oluştuğu belirtildi. Ölen balinaların altısı da Kanada’nın St. Lawrence Körfezi’nde bulundu. Balinaların en az üçünün gemilerin çarpması sonucunda öldüğü bildirildi. Gerçek balinalar son yıllarda -özellikle 2017’de- düşük doğum seviyesinden ve yüksek ölüm oranlarından muzdarip. Maine’deki Bigelow Laboratuvarı’nda okyanusları inceleyen kıdemli bilim insanı Nick Record’a göre, balinalar yiyecek bulmak için okyanusun...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 5, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Nesli tükenmekte olan Atlantik balinalarının 6’sı son bir ay içinde öldü

“Gerçek balina” (right whales)  adlı türün geriye yalnızca 400 üyesi kaldı. Bunların sadece 100 tanesinin doğurgan dişilerden oluştuğu belirtildi.

Ölen balinaların altısı da Kanada’nın St. Lawrence Körfezi’nde bulundu. Balinaların en az üçünün gemilerin çarpması sonucunda öldüğü bildirildi.

Gerçek balinalar son yıllarda -özellikle 2017’de- düşük doğum seviyesinden ve yüksek ölüm oranlarından muzdarip.

Maine’deki Bigelow Laboratuvarı’nda okyanusları inceleyen kıdemli bilim insanı Nick Record’a göre, balinalar yiyecek bulmak için okyanusun farklı bölgelerine seyahat etmek zorunda kalıyor.

Record okyanusun ısınmasına bağlı olan bu seyahatlerin, korunaklı alanların dışına çıkan balinaları savunmasız bıraktığını söyledi.

İndependetturhish’in haberi için tıklayın

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©