AktüelİnsanYaşam‘Sokaklar Sadece Erkeklerin Değil’: Paris’te Feministler Cinsiyetçi Pisuvarları Tıkadı

Paris’te feminist aktivistler, ‘ayrımcı ve cinsiyetçi’ buldukları sokaklardaki pisuvarları protesto etmek için tıkadı. Kadınlar tarafından pisuvarlara bırakılan notlarda, kadınların dışarıda hâlâ bebek emzirmesine hoş bakılmadığı bir ortamda, belediyenin erkekleri sokak ortasında ihtiyaçlarını gidermeye teşvik ettiği belirtildi. Fransa’nın başkenti Paris’te sokaklara kısa bir  süre önce, erkekler için doğaya uyumlu iddia edilen pisuvarlar konuldu. Bu uygulamanın ‘ayrımcı ve cinsiyetçi’ olduğunu söyleyen feminist aktivistler, pisuvarları tampon, kadın pedi ve çimento ile tıkadı. Protesto kapsamında pisuvarlara bırakılan notlarda, kadınların...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 30, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Paris’te feminist aktivistler, ‘ayrımcı ve cinsiyetçi’ buldukları sokaklardaki pisuvarları protesto etmek için tıkadı. Kadınlar tarafından pisuvarlara bırakılan notlarda, kadınların dışarıda hâlâ bebek emzirmesine hoş bakılmadığı bir ortamda, belediyenin erkekleri sokak ortasında ihtiyaçlarını gidermeye teşvik ettiği belirtildi.

Fransa’nın başkenti Paris’te sokaklara kısa bir  süre önce, erkekler için doğaya uyumlu iddia edilen pisuvarlar konuldu.

Image result for paris uritrottoirs féministes

Image result for paris uritrottoirs féministes

Bu uygulamanın ‘ayrımcı ve cinsiyetçi’ olduğunu söyleyen feminist aktivistler, pisuvarları tampon, kadın pedi ve çimento ile tıkadı.

Image result for paris uritrottoirs féministes

Protesto kapsamında pisuvarlara bırakılan notlarda, kadınların dışarıda hâlâ bebek emzirmesine hoş bakılmadığı bir ortamda, belediyenin erkekleri sokak ortasında ihtiyaçlarını gidermeye teşvik ettiği ifade edildi.

Polisin soruşturma başlattığı eylemleri henüz üstlenen olmadı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre eşitlik ve kadın hakları grupları ile birçok Parisli, açık hava pisuvarlarını cinsiyetçi ve ayrımcı buluyor.

‘Sokaklar sadece erkeklerin değil’

Kentin beş ayrı noktasında bulunan pisuvarların üzerine bir erkeği ‘gururla’ idrarını yaparken gösteren levhalar asılırken kadınlar için hiçbir çözüm düşünülmemesi eleştiriliyor.

Feministler, cinsel tacizlerin giderek daha fazla gündeme geldiği bir dönemde yetkililerin “sokakların sahibinin erkekler olduğu” mesajını verdiğini, kadınların da sokaklarda kendilerini rahat hissetmesi gerektiğini vurguluyor.

Femmes Solidaires adlı feminist örgütten Gwendoline Coipeault, “Sokaklar sadece erkeklerin değil. Erkekleri çiş yaparken görmek istemeyebilecek kadınların ve çocukların da sokaklarda hakkı var” diyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık