PolitikaSlovenya, Anayasaya Ekledi: Su Temel Bir İnsan Hakkıdır, Özelleştirilemez

Avrupa Birliği’nin (AB) en küçük ülkelerinden olan Slovenya’da su hakkının ‘ticari amaçla olmayan’ temel haklardan biri olarak anayasada yer alması kararı alındı. Avrupa ülkeleri içerisinde bir ilke imza atan Slovenya Parlamentosu, birçok sivil toplum kuruluşunun kampanyasına olumlu cevap vererek, su hakkını anayasal hak olarak tanıdı. Anayasaya eklenen ek bir maddeyle, ‘her bireyin içme suyuna erişme hakkı’ olduğu ve suyun kesinlikle ‘ticari mal’ olmadığı ifadelerine yer veriliyor. İktidardaki merkez-sol koalisyon hükümetinin başbakanı Miro Cerar’ın da desteklediği...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 19, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Avrupa Birliği’nin (AB) en küçük ülkelerinden olan Slovenya’da su hakkının ‘ticari amaçla olmayan’ temel haklardan biri olarak anayasada yer alması kararı alındı.

Avrupa ülkeleri içerisinde bir ilke imza atan Slovenya Parlamentosu, birçok sivil toplum kuruluşunun kampanyasına olumlu cevap vererek, su hakkını anayasal hak olarak tanıdı. Anayasaya eklenen ek bir maddeyle, ‘her bireyin içme suyuna erişme hakkı’ olduğu ve suyun kesinlikle ‘ticari mal’ olmadığı ifadelerine yer veriliyor.

İktidardaki merkez-sol koalisyon hükümetinin başbakanı Miro Cerar’ın da desteklediği yasa ile ülkedeki tüm bireylerin içme suyu hakkı devlet tarafından güvenceye alınırken, devlet adına yerel yönetimlerin içme suyu teminini sağlaması öngörülüyor. Yasaya göre, içme suyu hiçbir şekilde özelleştirilemeyecek.

Parlamentodaki oylama öncesinde konuşan Cerar, ’21. Yüzyıl’ın akan altını’ olarak adlandırdığı suya ‘en üst düzeyde hukuki koruma’ getirilmesi gerektiğini söyledi.

İçme suyu hakkının anayasal hak olarak tüm dünyada tanınması için mücadele eden Rampedre adlı kuruluşun son raporuna göre, bugüne kadar sadece 15 ülkede bu hak anayasada yer alıyor. Slovenya’daki oylamayla ilk kez bir Avrupa ülkesi de içme suyunu ‘ticari’ olmaktan çıkarmış oluyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık