AktüelGazedda'nın GündemiSiyasiler, ‘Falyalı iddiaları’ ile ilgili suspus

Meclis'te temsil edilen siyasilerin, suç örgütü lideri Sedat Peker’in Kutlu Adalı ile ilgili iddialarının araştırılması için komisyon kurulmasını talep ederken, Kudret Özersay dışında hiçbir siyasinin, Halil Falyalı ile ilgili iddialar hakkında açıklamada bulunmaması dikkat çekiyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Meclis’te temsil edilen siyasilerin, suç örgütü lideri Sedat Peker’in Kutlu Adalı ile ilgili iddialarının araştırılması için komisyon kurulmasını talep ederken, Kudret Özersay dışında hiçbir siyasinin, Halil Falyalı ile ilgili iddialar hakkında açıklamada bulunmaması dikkat çekiyor. 

Türkiye’de suç örgütü lideri Sedat Peker, her hafta Pazar günleri yayınladığı videolarına bir yenisini daha ekledi. Kıbrıs’ta yaşanan cinayet ve uyuşturucu trafiği ile ilgili iddialarda da bulunan Peker’in açıklamalarına Kıbrıs’ın kuzeyinde bölük pörçük tepkiler de geliyor.

Öte yandan, Halkın Partisi lideri Kudret Özersay hariç, Meclis’te temsil edilen muhalefet parti temsilcilerinin tamamı, Peker’in Kutlu Adalı’yla ilgili açıklamalarına tepki gösterirken, hiçbirinin Halil Falyalı ile ilgili iddialar hakkında tek kelime söylememesi ise dikkat çekti. 

İktidar ortakları ise Peker’in açıklamalarıyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Erhürman: Hepimize görev yüklemektedir

Ana muhalefet CTP lideri Tufan Erhürman kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Halil Falyalı iddiaları ile ilgili tek kelime etmezken, Adalı cinayetiyle ilgili şunları kaydetti: 

‘’Kutlu Adalı cinayetine ilişkin bu iddialardan sonra Başsavcılık ve Polis Teşkilatı derhal yeniden harekete geçmelidir. Konuyu yarın Meclis’te de gündeme getireceğiz. 

Hukukun üstünlüğü ilkesine bağlılık, ülkemizde gerçekleşen ve insan hakları ve demokrasi açısından derin yaralar açan bu cinayete dair tüm iddiaların ciddiyetle değerlendirilmesi konusunda hepimize görev yüklemektedir…’’

Özyiğit: Adalı cinayeti yeniden soruşturulmalı

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de Adalı cinayeti ile ilgili açıklamalarda bulunurken, Halil Falyalı’ya yönelik iddialar hakkında konuşmadı. Özyiğit şunları kaydetti: 

“Sedat Peker’in videolarını izlerken insan hem ürperiyor hem de ülkesi adına üzülüyor. Güzelim ülkemizin böylesi konularla gündeme gelmesi bile utanç verici. Bu söylenenler yeni de değil, ancak bizzat işin içindekiler tarafından söylenmesi işin rengini değiştiriyor.

Kutlu Adalı cinayeti yeniden soruşturulmalıdır. Bu artık kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu konu hepimizin, meclisin ilgili tüm kurumların sorumluluğundadır. Bizler bu sorumluluğu almaktan asla kaçınmayacağız, bu yönde atılacak her adıma da destek çıkacağız.

Bu vesileyle ortaya konan ve uyuşturucu trafiği dahil ülkemizi ilgilendiren tüm konularla ilgili iddiaların araştırılmasına yönelik ilgili kurumlar nezdinde girişimde bulunacağımızın bilinmesini isterim.

TC-KKTC arasında imzalanan ve halen yürürlükte olan Adli Yardımlaşma Yasası’ndan da yararlanılması gerektiğini özellikle hatırlatmak isterim.”

Özersay: Bu ülkenin itibarı için derhal harekete geçin!

Halkın Partisi Başkanı Kudret Özersay Halil Falyalı’nın da adının geçtiği uyuşturucu trafiği ile ilgili açıklama yapan tek siyasi… Özersay açıklamasında şunları kaydetti: 

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, suç örgütü lideri Sedat Peker’in bugün yayınladığı videosuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özersay, iddialarda ismi geçen isimlerin açıklama yapması gerektiğini ifade etti. Açıklama şöyle:  

Bugün ülkemize dair mide bulandıran, rahatsız eden çok sayıda iddia ortaya atıldı. Siyasetteki kirlenmeye dair endişe duyan, buna karşı mücadele etmek isteyen herkesi rahatsız etmesi gereken iddialar. 

1) Uluslararası uyuşturucu trafiğinde ülkemizin de bir konumu olduğu, kasetlerle insanların tehdit edildikleri, Türkiye’deki bazı siyasilerin isimlerinin de bu konularla bağlantılı olduğu iddia edildi, isimler verildi.

2) Kutlu Adalı cinayeti konusunda Türkiye’den bazı kişilerin isimleri azmettirici olarak verildi, iddialarda bulunuldu.  

İki hafta önce Kutlu Adalı cinayeti konusunda şu açıklamayı yapmıştık: “Gazeteci Kutlu Adalı’nın faili meçhul cinayeti insan hakları ve basın özgürlüğü açısından ülkemizde kara bir lekedir. Bu konuyla ilgisi olanların/bu konuda bilgisi olanların konuşmaya başlaması yetmez, polis ve savcılığın yeni bilgi ve itirafları yakından takip etmesi ve dosyayı güncelleyerek sonuçlandırmaya çalışması gerekir. Bu ülkede insan haklarını ve demokrasiyi önemseyen herkesin bu konuyu takip etmesi, sonuç alınması için baskı koyması önemlidir”. Bugün itibariyle bu cinayeti kimlerin azmettirdiğine dair isimler verilmeye başlandı. Bu iddiaların araştırılması, ifadelerin alınması artık kaçınılmaz. Bu ülkenin alnından bu KARA LEKEYİ silmek, etkili ve sonuç alıcı bir soruşturma yaparak suçluların cezalandırılmasını sağlamak gerekir.

Uluslararası uyuşturucu trafiği konusunda bugün yayınlanan videolarda yer alan iddialarda Türkiye’den ve KKTC’den ismi geçen herkesin açıklama yapması, bildiklerini söylemesi, iddialar doğru değilse derhal yalanlaması ya da doğrusunu biliyorsa konuşması gerekir. 

Şimdi bu ülkede bazı eski siyasilerin bankalardaki şaibeli parasının üzerine neden gittiğimizi daha iyi anlıyor musunuz? 

Başsavcılık, Polis Genel Müdürlüğü, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na açık çağrımdır! Bu ülkenin, insanının ve devletin itibarı için derhal harekete geçin!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık