AktüelKıbrıs SorunuMüzakereler“Siyasi eşitliği Crans Montana’da kabul etmiştik”

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, siyasi eşitlik konusunda yaptığı değerlendirmede, Kıbrıslırumların 1991 yılında siyasi eşitlik önerilerini kabul ettiğini, bunun 2017’de Crans Montana'da da teyit edildiğini bu nedenle, eskiden kabul edilen bir şeyin tekrar kabul edilmesi diye bir şeyin olamayacağını belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, siyasi eşitlik konusunda yaptığı değerlendirmede, Kıbrıslırumların 1991 yılında siyasi eşitlik önerilerini kabul ettiğini, bunun 2017’de Crans Montana’da da teyit edildiğini bu nedenle, eskiden kabul edilen bir şeyin tekrar kabul edilmesi diye bir şeyin olamayacağını belirtti.

Nikos Anastasiadis, 25-26 Mart tarihlerinde video konferans aracılığıyla düzenlenecek Avrupa Konseyi’nden, AB Zirvesi arifesinde kışkırtıcı eylemlerde bulunan Türkiye’ye karşı “havuç ve sopa” yaklaşımı izlemesini beklediğini belirtti.

Nisan ayı sonlarına doğru Kıbrıs’la ilgili Cenevre’de düzenlenmesi beklenen gayrı resmi konferansla ilgili Anastastasiadis, Türkiye’nin samimi bir iyi niyet sergilemesi, tutumunu değiştirmesi ve yaşayabilir ve işlevsel bir çözüme ulaşılması için ortak bir zemin bulunmasında işbirliği yapması dileğinde bulundu.

Siyasi eşitlik konusunda Anastasiadis, Kıbrıslırumların 1991’de siyasi eşitlik önerilerini kabul ettiğini, bunun 2017’de Crans Montana Konferansı’nda da teyit edildiğini ve BM Güvenlik Konseyi 716 numaralı kararında da içerildiğini sözlerine ekledi. Bu nedenle, eskiden kabul edilen bir şeyin tekrar kabul edilmesi diye bir şey olamayacağını vurguladı.

Gayri resmi bilgilere göre Avrupa Birliği’nin de Kıbrıs’la ilgili konferansa katılmak için Cenevre’de olacağını belirten Anastasiadis, Kıbrıs’ın AB üyesi bir ülke olduğunu ve öyle de kalacağını belirtti ve AB’nin bir çözüm istediğini ve aktif rol üsteleneceğini sözlerine ekledi.

Avrupa Zirvesi’ne de değinen Anastasiadis, bunun sadece yararları olduğunu ama aynı zamanda Türkiye’nin şu an sergilediği kışkırtıcı eylemleri nedeniyle cezalandırılmasını da amaçladığını kaydetti.

Anastasiadis, Jane Holl Lute’un Kıbrıs’a yeniden nisan ayı başlarında gelmesinin beklendiğini de açıkladı.  

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık