AktüelPolitikaYorumSiyaseten doğru laflar yeter, artık eyleme geçme zamanı – Mete Hatay

Sayın Akıncı bugün sabahtan sanal medyada paylaştığı bir bildiride şunu söyledi: “İki toplumun da acı çektiğini kabul etmek Barışa giden yolun ilk adımıdır” dedi. Bu sözler çok hoş. Hatta duygulandım okurken!! Fakat acı çeken sadece iki toplum değildi tabii. Maronit’i de, Ermenisi de hiç hakketmediği durumlarda buldular kendilerini yıllarca. İki arada bir derede bırakılarak. Öte yandan geçmişteki acılar yanında hala bizim elimizden yaşatılan günümüzün acılarına da bakmak lazım diye düşünüyorum. Örneğin, ne oldu üç yıl...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 5, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Sayın Akıncı bugün sabahtan sanal medyada paylaştığı bir bildiride şunu söyledi: “İki toplumun da acı çektiğini kabul etmek Barışa giden yolun ilk adımıdır” dedi. Bu sözler çok hoş. Hatta duygulandım okurken!! Fakat acı çeken sadece iki toplum değildi tabii. Maronit’i de, Ermenisi de hiç hakketmediği durumlarda buldular kendilerini yıllarca.

İki arada bir derede bırakılarak. Öte yandan geçmişteki acılar yanında hala bizim elimizden yaşatılan günümüzün acılarına da bakmak lazım diye düşünüyorum. Örneğin, ne oldu üç yıl önce açıkladığınız “Maronit açılımı” diye düşünmeden edemedim, sizin acıklı ve empati dolu sözlerinizi okurken. Cumhurbaşkanlığı bu konuda ancak bu kadar mı yapabilirdi diye kendi kendime sordum.

Yani açılımı açıkla sonra takibini “markuttiler” mi yapsın sayın Başkan? Güzel ve siyaseten doğru söz söyleme, temenni etme zamanı artık geçti, passe! Herkes artık daha fazla eylem görmek istiyor. Barış? Sizce ne demek? Sadece bulunacak çözüm şekli veya Yönetim sistemi mi Barış? Yani bir taraftan “büyük anlaşma” olana kadar “herşey anlaşılmadan hiç bir şey anlaşılmaz” prensibi mi? Yani herşey son ana kadar “pazarlık” olarak rehine mi kalsın? Askeri, kapalı köyler; yıkılı mezarlıklar; dağlardaki yazılar; Manastırın avlusuna Ecevit ismi; rehine tutulan koskoca ölü bir şehir; mahzenlerde saklı 7,000 ikon; TMK önünde tazminatını bekleyen binlerce Rum ve 5 senedir dalga geçilen Maronitler! Haa İsviçre’nin daha önce gidilmemiş bir kasabasında (kalmadı ama belki bir tane bulurlar) imzalanacak “gerçekçi” “büyük anlaşma” olana kadar ‘birşey yapamayız, Maronit köylerinin açılması da artık “gerçekçi” değil’ diyorsanız ve bunu topluma ve Maronitlere açıklamanın zamanı geldi sanırım.

Özellikle bu başarısızlığın nedenlerini de sıralarsanız, büyük katkı sağlarsınız. Özellikle 2020 seçimleri yaklaşırken. Doğrudur, bu konuda, geçen sene sorumluluğunuzun büyük bir kısmını Yürütme almıştı, hesapta iki haftada bu işi halledeceklerdi diye!! Biz de inanmıştık !! Ama gelinen aşama, sıfıra sıfır! Bu açılımın patenti sizdedir sayın Başkan. Sahip çıkın!! Zaten UBP hükümetiyle başlatmıştınız, onlarla bitirin… Sadece törenci Başkan değil, eskiden olduğu gibi eylemci Başkan olun!! Tarihe de sadece iki defa seçildiydi diye değil sonuna kadar uğraştıydı diye geçin!!

Bu arada Bayramınız kutlu olsun!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık