AktüelGazedda'nın GündemiSiyasal Partiler Yasası ne işe yarar?

Siyasal Partiler Yasası, bir partiden milletvekili seçilen bir kişinin Yasama Dönemi tamamlanıncaya kadar başka bir partiye geçişini kesin bir dille yasaklamasına rağmen, Halkın Partisi’nden milletvekili seçilen Hasan Büyükoğlu ve Mesut Genç dün akşam gerçekleştirilen bir etkinlikte resmen Ulusal Birlik Partisi’ne üye oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Siyasal Partiler Yasası, bir partiden milletvekili seçilen bir kişinin Yasama Dönemi tamamlanıncaya kadar başka bir partiye geçişini kesin bir dille yasaklamasına rağmen, Halkın Partisi’nden milletvekili seçilen Hasan Büyükoğlu ve Mesut Genç dün akşam gerçekleştirilen bir etkinlikte resmen Ulusal Birlik Partisi’ne üye oldu.

HP’den istifa ederek siyasi hayatlarına UBP’de devam etme kararı alan Bağımsız Milletvekilleri Mesut Genç ve Hasan Büyükoğlu, UBP rozetini taktı. UBP’nin 46’ncı kuruluş yıldönümü resepsiyonunda, atanmış Başbakan Ersan Saner, her iki isme UBP rozeti takarak, UBP’ye dahil olduklarını duyurdu.

Yasa ne diyor?

Siyasal Partiler Yasası, bir partiden milletvekili seçilen bir kişinin Yasama Dönemi kapanmadan başka bir partiye geçişini kesin bir dille yasaklıyor. Siyasal Partiler Yasası’nın 25’inci maddesi konuyla ilgili şunu diyor:

“Bir Partiden milletvekili seçildikten sonra Yasama dönemi tamamlanmadan önce partisinden istifa eden veya kesin olarak partiden çıkarılma cezasıyla cezalandırılan bir milletvekili, o Yasama Dönemi tamamlanıncaya kadar bağımsız milletvekili olarak görev yapar. Böyle bir milletvekili Yasama Dönemi tamamlanıncaya kadar bakanlık ve Meclis Komitesi Başkanlığı görevi üstlenemez.”

Kanatlı: YSK yaşananları seyrediyor

Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Murat Kanatlı, yasanın açık bir şekilde çiğnendiğinin altını çizerek, Yüksek Seçim Kurulu’nun ise yaşananları seyrettiğini söyledi. Kanatlı, yasaların herkese eşit uygulanmadığını söyleyerek, yasanın geçeceği dönemde CTP’lilere yasanın UBP ve DP için çalışmayacağını söylediğini de hatırlattı.

Karlıtaş: Özersay ile görüşmek için sürekli beni aradı

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, sosyal medya hesabından yayımladığı gönderide, Büyükoğlu vakasının ‘siyasetin güvenilmez yüzü’ olduğunu vurguladı.

Büyükoğlu’nun, ‘UBP’ye geçtim. Rozet taktım’ açıklamasını hatırlatan Karlıtaş, geçtiğimiz seçimlerde HP’den vekil adayı olsun diye, o dönemde HP Parti Meclisi üyesi olduğu için Genel Başkan Kudret Özersay ile görüşrmek için sürekli kendisini aradığını anlattı.

“UBP’nin yaptıklarını yapmamak adına oy istedi”

Büyükoğlu’nun o dönem UBP’li zannedilmekten rahatsızlık duyduğunu söyleyen Karlıtaş, daha sonra HP Güzelyurt listesinden birinci sırada adaylığına yerleştiğini belirtti.

Karlıtaş, “Ki o dönemde Küser Hoca’nın yarattığı olumlu havadan, beş ilcedeki birinci sıra adayları seçildi. Bu süreçte Hasan ve Berk Büyükoğlu ile kapı kapı hayatımda ilk kez gezip, “Temiz Siyaset, Eşitlik ve UBP’nin yaptıklarını yapmamak” adına oy istedik” dedi.

“Biz sana UBP’ye geç diye oy vermedik”

Karlıtaş, birilerinin bir partiden seçilmesinin ve ‘Prensip, ilkeli duruş’ uğruna istifa etmesinin gayet normal olduğunu ancak gizli oldugunu zannedip çıkar ve kontenjan adaylık pazarlığı yapıp, kendini hiç bir konuda fikri ve zikri olmayan yedek lastik konumuna sokmanın normal olmadığını söyledi.

Karlıtaş, “Bu kişi yeniden vekil seçilir mi? Normal bir ülkede seçilmemesi gerekir. Ancak burada herşey olabilir. Bağımlı olmak böyle bir durum. Bu yazdıklarım kişisel algılanmasın. Beni tanıyan tanır. Kimse ile bir kavgam ve hırsım yok. Sadece bu ve benzeri konular, ülkemizin kötü bir siyasi bir güvensizlik örneği belki de gerçeği oldugu için yazmak istedim. Yola çıktıklarını yolda bırakmak ülkemizde alışılmış bir durum” ifadelerini kullandı.

Karlıtaş, Büyükoğlu’nun sosyal medya paylaşımına aşağıdaki cevabı yazdıktan sonra da Büyükoğlu tarafından sosyal medya arkadaşlığından çıkarıldığını söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık