koronavirusSinovac aşısının etkinlik oranları açıklandı: Enfeksiyonu önlemede düşük, ölümleri önlemede yüksek

Sinovac firması, CoronaVac aşısının enfeksiyonu önlemede etkinlik oranının yüzde 50,65 olduğunu açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyinde de kullanılan CoronaVac aşısının üreticisi Çinli Sinovac firması, aşının etkinlik oranına dair açıklama yaptı. Aşının hastaneye kaldırılma ve ölümleri engellemede yüzde 100 etkili olduğu bildirilirken enfeksiyonu önlemede ise yüzde 50,65 etkili olduğu belirtildi.

Sinovac tarafından yapılan açıklamada 12 bin 396 kişiyle yapılan deneyde CoronaVac adlı aşının hastaların hastaneye kaldırılmasını ve hayatını kaybetmesini yüzde 100 önlediği ve tıbbi tedavi gerektiren vakaların da yüzde 83,7 oranında önüne geçtiği belirtildi. Ancak aşının hastalığın bulaşmasını önleme oranının yüzde 50,65 olduğu açıklandı.

Deneylerde aşının etki oranının katılımcılara iki doz halinde uygulanmasından 14 gün sonra değerlendirildiği belirtildi. Deneye katılanlar arasında Corona virüslü hastaların tedavisinde görev alan sağlık çalışanlarının da bulunduğu vurgulandı.

Sinovac tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de aşının sağlık çalışanları ve genel halk olmak üzere iki aşamada test edildiği ve 29 vakanın analizine göre koronavirüsünü önlemede yüzde 91,25’lik bir etki oranına sahip olduğu bildirildi.

Brezilyalı araştırmacılar Ocak ayı başında CoronaVac aşı denemesinin semptomatik enfeksiyonları önlemede yüzde 50,4 etkili olduğunu gösteren ara sonuçları açıklamıştı.

Çin, aşının yaygın kullanımına onay verdi

Öte yandan Çin’de Sinovac şirketinin geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısının yaygın kullanımına onay verildi.

Ulusal Tıp Ürünleri İdaresi’nden (NMPA) yapılan açıklamada, aşının acil kullanım kapsamında risk grupları dışında genel nüfusa uygulanabilmesi için koşullu pazarlama izninin verildiği duyuruldu.

Böylece aşının yaygın kullanımının önü açıldı. Koşullu izin, firmanın aşının uygulaması devam ederken etkinlik sonuçlarını ve olası yan etkilerini düzenleyici kuruma rapor etmesini gerektiriyor.

Tıp dergisi The Lancet’te, aşının 60 yaş üstü kişilere uygulanmasına dair yapılan çalışmaların ara sonuçları yayınlanmıştı. Raporda, CoronaVac’ın 60 yaş üstü yetişkinlerde güvenli olduğuna işaret edilmişti.

ABD’de acil kullanım onayı alan Pfizer/BioNTech ve Moderna firmaları ise geç dönem deneylerinin sonucuna göre aşılarının Corona virüsü enfeksiyonlarını önlemekte yüzde 95 etkili olduğunu bildirmişti. Bu deneyler ABD’de henüz varyantlar yaygınlaşmadan önce yapılmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık