DünyakoronavirusSınır dışı edilen Djokovic üç yıl Avustralya’ya giremeyecek

Avustralya'dan sınır dışı edilen ve kurallara göre üç yıl daha bu ülkeye giremeyecek olan Djokovic için süreyi kısaltmanın tek yolu aşı olması.
Gazedda KıbrısOcak 17, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Covid protokollerine uymadığı için Avustralya Açık Tenis Turnuvası‘na katılmak üzere bu ülkeye giden Djokovic, dün sınır dışı edildi. Bu sabah Dubai’ye inen dünya tenisinin bir numaralı ismi Avustralya yasalarına göre ülkeye üç yıl giremeyecek.

Avustralya Göç Bakanlığı‘nın yaptığı sınır dışı kararı için yaptığı açıklamada “Bölüm 133C(3) kapsamındaki olumsuz bir kararın ardından, etkilenen kişiye belirli durumlar dışında üç yıllık bir süre vize verilemeyecektir” ifadeleri yer alıyor.

Aşı yaptırırsa süre kısalabilir

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise Djokovic’in Avustralya’ya üç yıldan önce dönüşü için garanti vermedi ancak şartların değişmesi durumunda sürenin de kısalabileceğini belirtti.

Aşı karşıtı olarak bilinen Djokovic’in, Covid-19 aşısı olması durumunda daha erken dönme olasılığının olduğunu belirten Başbakan Morrison, “Yani, üç yıllık bir süreyi kapsıyor ancak doğru koşullarda geri dönmesi için bir fırsat var ve bu o zaman düşünülecek” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Karen Andrews de Djokovic’in gelecekte “zorlayıcı bir nedeni” olması halinde bunun dikkate alınacağını ancak bu aşamada bunları konuşmanın “tamamen varsayım” olduğunu kaydetti. Karara yönelik uluslararası tepkinin farkında olduğunu ancak doğru kararın verildiğine inandığını söyleyen Andrews, “Avustralya’ya gelmeye çalışanların yürürlükteki kanunlarına uymaları gerekir” dedi.

Sırbistan Dışişleri Bakanı: Seni özgürlük ve haysiyet diyarına bekliyoruz 

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nemanja Starovic, dün Avustralya Federal Mahkemesinin Novak Djokovic hakkında aldığı kararı eleştirerek, “Novak Djokovic acele et. Seni burada, özgürlük ve haysiyet diyarında bekliyoruz” dedi.

Avustralya Açık’a katılmak üzere Avustralya’ya gelen ünlü tenisçi Novak Djokovic, Melbourne Havaalanı‘nda ülkeye giriş şartlarını yerine getiremediği için vizesi iptal edilmişti. Kararı mahkemeye taşıyan Djokovic’in ilk duruşmasında Göç Bakanlığı’nın vize iptal kararı bozuldu ancak Avustralya Sınır Güçleri, Djokovic’in seyahat beyannamesinde bazı yanlışlar olduğunu tespit etti.

Sırp raket, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, seyahat beyannamesindeki yanlışların ‘insani hata’ olduğunu ifade etti. Göç Bakanı Alex Hawke, mahkeme kararını bozma yetkisini kullanarak Djokovic’in vizesini ikinci kez iptal etti. Tenisçinin itirazı üzerine yeniden yapılan duruşmada Avustralya Federal Mahkemesi Başyargıcı James Allsop, Djokovic’in vize iade talebinin oybirliğiyle reddedildiğini duyurdu. Kararın ardından Djokovic, Avustralya’dan ayrıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık