AktüelGazedda'nın GündemiŞimdi de sivil cenazelere karşı çıktı!

Seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şimdi de sivil cenazelere karşı çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şimdi de sivil cenazelere karşı çıktı, ailelerin tercihlerinin devletin önüne geçmemesi gerektiğini söyledi. Kişilerin birinci derece yakınlarının cenaze hakkı evrensel bir insan hakkı olarak nitelendirilirken, Tatar’ın nefret edebiyatı yapabilmek için cenaze törenlerine el atması, tepki yarattı.

Tatar açıklamasında şehitler ile ilgili konularda bireysel tercihlerin devlet uygulamalarının önüne geçmemesi gerektiğini söyledi. Tatar’ın açıklaması şöyle:   

“Barış Harekatı devam ederken, 14 Ağustos 1974 tarihinde Muratağa’da  Rumlar tarafından katledilen ve katliam çukuruna gömülen 36 yaşındaki Emine Rüstem Akansoy ve çocukları 15 yaşındaki Sezin Akansoy, 13 yaşındaki Mustafa Akansoy, 12 yaşındaki Erbay Akansoy ve 8 yaşındaki Sibel Akansoy, 47 yıl sonra kimlikleri belirlenerek  Muratağa Sandallar Şehitliği’nde toprağa verildi. Şehitlerimize bir kez daha rahmet dilerken, yaslı ailelerine ve yakınlarına da başsağlığı diliyor, büyük acılarını yürekten paylaşıyorum.  

Uğraşımız ve mücadelemiz, bir kez daha bu acıların yaşanmaması, annelerimiz  ile çocuklarımızın katledilip, katliam çukurlarına gömülmemesi ve o karanlık, acı ve vahşet dolu günlere dönülmemesi içindir. Halkımızın ve tüm çocuklarımızın vatan bildiğimiz bu topraklarda özgür, başı dik ve güven içinde yaşaması ana hedefimiz olup, bu doğrultuda da Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığı ile Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün devam etmesi  Kıbrıs Türk halkı için vazgeçilemezdir.  

Muratağa Sandallar Şehitliği’nde 5 şehidimiz için düzenlenen sivil tören, ailenin isteği doğrultusunda gerçekleşmiş olup, yine aynı istek doğrultusunda devlet töreni düzenlenmemiştir. Geçmişte de yine bazı ailelerin isteği doğrultusunda bazı şehitlerimiz de devlet töreni ile defnedilmemişti. Ancak bu şehitlerimiz, bu ülkenin ve bu halkın da evlatlarıdır. Bizlere düşen görev, hassasiyetimiz ve büyük duyarlılığımız, şehitlerimizin, diğer şehitlerimiz gibi devlet töreni ile defnedilmesidir. Bundan böyle şehitlerimiz ile ilgili konularda bireysel tercihlerin Devlet uygulamalarının önüne geçmemesi esas olmalıdır.   

Kayıplarımız ile şehitlerimizi unutmamız mümkün değildir. Onları sonsuza dek yaşatmak ve anmak en büyük görevlerimizden biridir. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Onları unutmayacak, unutturmayacağız.”   

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık