koronavirusSilvestros: İz sürümü zor ve yorucu bir süreç

Epidemiyolojik Gözetim Birimi epidemiyolog Valentinos Silvestors iz sürümünün zor ve hiç kesintisiz devam eden bir süreç olduğunu ve şu ana kadar binlerce temasın incelendiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 21, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Epidemiyolojik Gözetim Birimi epidemiyolog Valentinos Silvestors iz sürümünün zor ve hiç kesintisiz devam eden bir süreç olduğunu ve şu ana kadar binlerce temasın incelendiğini söyledi. Epidemiyolojik Gözetim Biriminin çalışmalarının ilk vakanın ortaya çıkmasıyla başladığını ve kısıtlama önlemleri kaldırılana kadar devam edeceğini açıkladı.

Epidemiyolog Silvestors şöyle devam etti:

 “Teyit edilen vakaların iz sürümünü yapıyoruz ve olası yeni vakaları bulmaya çalışıyoruz. Her vakanın kaç teması olduğunu bulmaya çalışıyoruz. Eğer bir vaka bir süpermarket ya da ofiste çalışıyorsa temasları aileden dışarıya çıkıyorsa o zaman daha çok oluyor”.

 “Bu uzun zaman isteyen ve yorucu bir süreçtir çünkü hastanın kendisiyle konuşman gerekiyor. Sonuçları ona açıklar açıklamaz çabuk hareket ederek tüm temaslarını bulup başka insanlarla bir araya gelmesini engellemek için onu kısıtlaman gerekiyor”.

Bugüne kadar kaç temasın incelendiğiyle ilgili bir soruya Silvestros, sayıların binlerce olduğu yanıtını verdi ve “şu ana kadar kaydedilen 772 vakayla ilgili 3-4 temas hesap edecek olursak kaş kişi olacağını anlayabilirsiniz” dedi.

Bunun virüsün yayılmasını engellemek için önemli bir süreç olduğunu belirten Silvestros, “enfekte olmuş muhtemel temasları buluyoruz ve onları kısıtlayarak virüsün başkalarına bulaşmasına engel oluyoruz” dedi.

Epidemiyolojik Gözetim Birimi salgın başlamadan önce beş kişiden oluşuyordu. Birim bugün iz sürümünün daha doğru yapılması için daha çok personel ve alanlarla güçlendirildi.

Silvestros, “Vaka sayısına göre kişilere yayılabiliyoruz. İz sürümü biriminde sürekli on beş kişi bulunuyor ama daha büyük ihtiyaç olması durumunda 30 kişi olabiliyor”.

 “Genel olarak teyit edilen vakalar olarak belirlenen kişiler işbirliği konusunda anlayış gösteriyorlar ancak temaslarını açıklamayı kabul etmeyenler de var.

 “Teyit edilen vakaların temaslarını bulmak ve onları kısıtlamak büyük önem taşıyor. Her insan farklıdır. Durumun ciddiyeti konusunda mümkün olduğunca daha çok insanı ikna etmeye çalışıyoruz. Kimileri işbirliği yapıyor, yapmayanları da ikna etmek için yollar bulduk. Bazı durumlardan yasal çerçeveye başvurmaktan söz ettik”.

Silvestors Kıbrıs’ın yaptığı iz sürümünden dolayı Avrupa Kontrol Merkezi ve Bulaşıcı Hastalıkların Gözetiminden akreditasyonlar aldığını belitti.

Silvestors sözlerine şöyle son verdi:

 “Merkezden iş arkadaşlarımız gerçekten de çok değerli bir iş yaptığımızı ve sürecin doğru olması için çok zaman ve pek çok kaynak harcadığımızı söylüyorlar. Gerek temaslar gerekse vakalarla ilgili kaliteli verilere sahibiz, başka ülkelerde iz sürümü yapılması çok zor. Vaka sayısı binlerce olunca ne zamanları ne de kaynakları oluyor. Biz az sayıda vaka ve siyasi iradeye sahip olduğumuz için şanslıyız”.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık