AktüelGazedda'nın Gündemi“Sığınılacak liman” Akıncı’yı dövmeye devam ediyor

Cumhurbaşkanı ve Nisan 2020 Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, geçtiğimiz gün The Guardian gazetesine verdiği demecin ardından yeniden Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin hedefi haline geldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 9, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir süredir Türkiye Cumhuriyeti iktidarı ve siyasi partileriyle çatışma halinde…

Cumhurbaşkanı ve Nisan 2020 Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, geçtiğimiz gün The Guardian gazetesine verdiği demecin ardından yeniden Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin hedefi haline geldi.

Akıncı, The Guardian gazetesine verdiği demeçte, federal çözüme tez zamanda varılmazsa bölünmüşlüğün kalıcı hale geleceği uyarısı yapmıştı.

Kıbrıslı Türklerin laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istediklerini belirten Akıncı, Türkiye’ye ekonomik bağımlılığı azaltma arzusunu dile getirdi, Türkiye’ye bağlanma ihtimalini ise ‘korkunç’ olarak nitelemişti.

Öte yandan, 2016 yılında Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye ile ilgili olarak “sığınılacak liman” ifadelerini kullanmıştı.

Akıncı, açıklamasında, yeni federal sistemde elbette garanti istediklerini, Kıbrıslı Türklerin sığınacak tek limanının Türkiye olduğunu, ifade etmişti.

Akıncı 2016 yılında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu konuda bir uzlaşma sağlanmış değil ancak ‘Efendim biz çözüm sağlıyoruz, Avrupa Birliği’ne giriyoruz, garantiye güvenceye ne ihtiyaç var’ rahatlığında değiliz biz, olamayız da kusura bakmasınlar. Kıbrıslıtürk’ün patatesini alan bir Rum tüccarın Rumlar tarafından tehdit edildiğini, iş yerinin yakılmak istendiğini görüyoruz. Bütün bunlar bu günlerde yaşanıyor. Dolayısıyla kimse bize bu konuda garantiye güvenceye ihtiyacınız yoktur demesin.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık