AktüelEkolojiSıcak dalgaları önümüzdeki 30 yılda 2 ile 7 kat daha sık görülecek

Araştırmaya göre şu anki sera gazı salımı eğilimi devam ederse, 2050 sonrasında rekor kıran sıcak dalgalarına 3 ile 21 kat fazla sıklıkla maruz kalınacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre iklim krizi nedeniyle gelecek 30 yılda rekor kıran sıcak dalgaları son 30 yıla kıyasla 2 ile 7 kat arası daha sık görülecek.

Halihazırdaki sera gazı salımı eğilimi devam ederse, 2050 sonrasında rekor kıran sıcak dalgalarına 3 ile 21 kat fazla sıklıkla maruz kalınacak.

Araştırmacılar, en az yedi gün süren ve önceki rekorları çok çok aşan rekor kırıcı sıcaklık olasılığını hesaplamak için iklim modellemesini kullandı.

‘Hazırlıklı değiliz’

Makalenin yazarlarından olan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden (ETH Zürih) iklim bilimci Erich Fischer, “2021’deki öldürücü rekor sıcaklara rağmen, bugünün ikliminde gerçekleşmesi mümkün olan en yoğun sıcak dalgalarına yakın bir şeyin henüz görülmediğini” söyledi.

İklim değişikliğine hazırlık yapan toplulukların böylesi aşırı sıcaklara da hazırlıklı olması gerektiğini dile getiren Fischer, “Rekor sıcaklıklar veya yağışların ömrümüz boyunca yaşadıklarımızın çok ötesine geçtiği her sefer, genellikle bizim hazırlıksız olduğumuz ve hasarın en büyük olduğu zamandır” diye konuştu.

Kanada’da bir ayda 800’den fazla can alan sıcak hava dalgasında termometrenin gösterdiği 49.6 derece, ülkenin bundan önceki kaydettiği rekor olan 1937’deki sıcak hava dalgasından 4.6 derece yüksekti.

‘Muazzam bir meydan okuma’

Sputnik’in haberleştirdiği araştırmaya göre sera gazı salımı çok sert şekilde kesilirse, ısı dalgaları olasılığı yüksek kalmaya devam edecek, ancak rekor kırma olasılığı zamanla düşecek.

Reading Üniversitesi Ulusal Atmosfer Bilimleri Merkezi’nden iklim bilimci Rowan Sutton, araştırmayla ilgili “Aşırı hava olayları rekorlarının küçük marjlarla değil, oldukça sıklıkla çok büyük marjlarla kırılmasını beklememiz gerektiğini gösteriyor” yorumunu yaptı ve şöyle devam etti:

“Hazırlıklılık halini geliştirmek, direnç ve elastikiyet oluşturmak ve toplumu daha önce hiç yaşanmamış koşullara uyarlamak için muazzam bir meydan okumayla karşı karşı olduğumuza da ışık tutuyor.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık