PolitikaSeyrüsefer Harcını Unutan Hükümetin Maaş Kesintisi Yetkisi Var Mı?

-Gazedda- Kış saatine geçmek yerine okul saatleri ile kamu ve özelde mesai saatlerini değiştirmeyi planlayan hükümet, gece yarısına doğru yeni bir kararını daha duyurdu. Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, yolların Avrupa Birliği standardına getirilmesi için 4 bin TL’nin üzerindeki maaşlardan yüzde 3’lük kesinti yapılacağını açıkladı. 4 bin TL’ye kadar olan maaşlarda ise kesinti yapılmayacağını söyledi. SEYRÜSEFER HARCI Bilindiği üzere araç sahibi kişilerden yıllık istenen “seyrüsefer harcı” yol kullanımı, bakımı ve onarımı için halen devlet tarafından toplanıyor....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 2, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

-Gazedda-

Kış saatine geçmek yerine okul saatleri ile kamu ve özelde mesai saatlerini değiştirmeyi planlayan hükümet, gece yarısına doğru yeni bir kararını daha duyurdu.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, yolların Avrupa Birliği standardına getirilmesi için 4 bin TL’nin üzerindeki maaşlardan yüzde 3’lük kesinti yapılacağını açıkladı. 4 bin TL’ye kadar olan maaşlarda ise kesinti yapılmayacağını söyledi.

SEYRÜSEFER HARCI

Bilindiği üzere araç sahibi kişilerden yıllık istenen “seyrüsefer harcı” yol kullanımı, bakımı ve onarımı için halen devlet tarafından toplanıyor. Fakat “seyrüsefer harcı” için devletin her yıl topladığı paranın ne için kullanıldığı bilinmiyor.

HÜKÜMETİN MAAŞ KESİNTİSİ YETKİSİ VAR MI?

Öte yandan kamu çalışanlarının maaşlarından kesinti yapmanın sadece hükümetin yetkisi dahilinde olmadığı belirtiliyor.

Gazedda’nın görüşlerine başvurduğu hukukçular, daha önceki dönemlerdeki hükümetlerin farklı nedenlerle maaş kesintisini gündeme getirdiğini fakat bunun ancak çalışanların ve/veya sendikaların onayı ile olabileceğini, bunun geçmişte de böyle olduğunu söylediler.

Hukukçular, maaşlardan kesinti kararının mahkemeye götürülmesi halinde hukuki dayanaktan yoksun  olduğunu ve uygulanamayacağını belirttiler.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık