koronavirus“Seyahat kısıtlaması işe yaramaz, herkes aşı olmadan kimse güvende değil”

Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ramaphosa, koronavirüsün Omicron varyantı nedeniyle seyahat kısıtlamaları uygulamaya başlayan ülkelerden geri adım atmalarını istedi; 'Bir avuç ülkeye seyahat yasakları getirmenin bu varyantın yayılımını durduracağına inanmak saflık olur' dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 30, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, ulusa sesleniş konuşmasında koronavirüsün Omicron varyantı nedeniyle ülkesine uygulanan seyahat kısıtlamalarını haksızlık ve ayrımcılık olarak nitelendirdi.

Yeni varyantın dünyadaki aşı eşitsizliğine karşı bir ‘uyarı’ olarak algılanması gerektiğini belirten Ramaphosa, “Herkes aşı olmadan, hiç kimse tam güvende olmayacak” dedi.

Ülkesine ve Güney Afrika’daki kardeş ülkelere seyahat kısıtlaması uygulayan tüm ülkeleri, kararlarından geri dönmeye ve kısıtlamaları kaldırmaya çağıran Ramaphosa, kısıtlamaların, Covid-19’dan etkilenen bölge ülkelerinin ekonomisinde çok daha olumsuz etki yaratacağını, bu durumun da salgınla mücadele kapasitelerini olumsuz etkilediğini kaydetti.

Rampohosa, “Bir avuç ülkeye seyahat yasakları getirmenin bu varyantın yayılımını durduracağına inanmak saflık olur. Dünyanın geri kalanını kapatan bir ada ülkesi değilseniz bu virüs dünyaya yayılacaktır” diye konuştu.

Aralarında Türkiye, İngiltere, ABD, Kanada, Almanya, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri‘nin de bulunduğu çok sayıda ülke, 25 Kasım’da Omicron varyantının tespit edilmesini takiben Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere bazı Afrika ülkelerine seyahat kısıtlamaları getirmişti.

Güney Afrika, halihazırda gece yarısından sabah 04.00’e kadar sokağa çıkma yasağını içeren ve en alt tedbir seviyesi olan 1’inci seviye tedbirleri uyguluyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık