AktüelGazedda'nın GündemiSerdar Denktaş Davayı kaybetti

Baraka Kültür Merkezi ve aktivist Münür Rahancıoğlu adına Serdar Denktaş aleyhine açılan iki tazminat davasının bir tanesi bugün karara bağlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 30, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Baraka Kültür Merkezi ve aktivist Münür Rahancıoğlu adına Serdar Denktaş aleyhine açılan iki tazminat davasının bir tanesi bugün karara bağlandı. Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde duruşması gerçekleştirilen davada Yargıç, Serdar Denktaş’ın katıldığı televizyon programında Münür Rahvancıoğlu hakkında sarf ettiği sözlerin gerçeği yansıtmadığı sebebi ile Denktaş aleyhine 8 bin Türk Lirası tazminata hükmetti.

Baraka tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Hatırlanacağı üzere, karanlıkta okula giderken yaşanan otobüs kazasında kaybettiğimiz iki gencimiz ve otobüs şoförü ile ilgili ülkede yaşanan infial üzerine geniş halk kitlesi tarafından eylemler yapılmış, Baraka Kültür Merkezi olarak bizim de katıldığımız protestolarda devletin sorumsuzluğu ve işbirlikçi hükümetin yanlış kararları yüzünden kaybedilen canların yarattığı acıların unutulmayacağını, hayatımıza mal olan bu düzenin eninde sonunda değişeceğini dile getirmiştik. Bu eylemlerin ardından Serdar Denktaş, katıldığı bir televizyon programında derneğimiz ve aktivistimiz Münür Rahvancıoğlu hakkında “gençleri provoke etmek ve insanların üzerinden vandalizm yapmak” gibi çirkin iftiralarda bulunmuş, bunun yanısıra da gerek derneğimizin Avrupa Birliği’nden para alarak halkı devletten soğutmak ve olası bir planda “evet”e hazırlamak için eylemleri provoke ettiğini, gerekse de aktvistimiz Münür Rahvancıoğlu’nun iş yerindeki performansı ve maaşı hakkında da yalan ifadelerde bulunmuştu.

Derneğimiz aktivistine yönelik sarfedilen söylemlerin gerçeği yansıtmadığını ve Zem-Kadih (yalan ve hakaret) oluşturduğunu tesit eden Mahkemenin, aktivistimiz Münür Rahvancıoğlu’nu davasında haklı bularak Serdar Denktaş aleyhinde tazminata hükmettiğini kamu oyuna bildirir, dava sürecini başarı ve özveri ile yürüten Avukatımız Cansu Nazlı’ya teşekkür ederiz.

Tahsin OYGAR

Baraka Aktivisti

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık