AktüelEkolojiEkonomi PolitikPolitikaYaşamSera gazı emisyonları artıyor Dünya alarm veriyor

Çeviri: Aycan Akcin New York Times raporları, küresel sera gazı emisyonlarının 2018’de endişe verici bir hızla büyüdüğünü belgelemekle birlikte bu büyümeyi bilim insanları gittikçe  hızlanan bir “ yük treni”ne benzetiyorlar. Çarşamba günü yayınlanan iki çalışma, karbon dioksit emisyonlarındaki hızlı artışın, küresel ısınmadan kaynaklı zorlu sonuçların beklenenden daha erken yaşanacağına dikkat çekiyor. İki çalışmadan birinin yazarı Stanford’daki dünya sistem bilim profesörü Rob Jackson, “Petrol kullanımının beş yıl üst üste yükseldiğini gördük” dedi, “Bu gerçekten şaşırtıcı”. Küresel...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 6, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çeviri: Aycan Akcin
New York Times raporları, küresel sera gazı emisyonlarının 2018’de endişe verici bir hızla büyüdüğünü belgelemekle birlikte bu büyümeyi bilim insanları gittikçe  hızlanan bir “ yük treni”ne benzetiyorlar.

Çarşamba günü yayınlanan iki çalışma, karbon dioksit emisyonlarındaki hızlı artışın, küresel ısınmadan kaynaklı zorlu sonuçların beklenenden daha erken yaşanacağına dikkat çekiyor.

İki çalışmadan birinin yazarı Stanford’daki dünya sistem bilim profesörü Rob Jackson, “Petrol kullanımının beş yıl üst üste yükseldiğini gördük” dedi, “Bu gerçekten şaşırtıcı”.

Küresel Karbon Projesi tarafından yayınlanan yeni araştırmada, dünya genelinde karbon emisyonlarının bu yıl yüzde 2.7 artacağı öngörülmektedir. Bilim insanları ayrıca, petrol tüketimindeki beklenmedik yükselişin – ki elektrikli aletlerin satış gelişimini karşılamaya yaradı- de kısmen suçlu olduğunu belirtti.

Greenhouse-Gas Emissions Increasing at Alarming Rate, Experts Warn

Rapid increase will likely bring about most severe consequences sooner than expected.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık