AktüelEkonomi PolitikSentonas: Yoğun diplomasi döneminden geçiyoruz

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Vekili Panayiotis Sentonas, yoğun bir diplomasi döneminden söz ederek – 24 Eylül’de Konseyin kritik özel toplantısında Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve AB – Türkiye ilişkilerinin ele alınacağını hatırlattı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 16, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Vekili Panayiotis Sentonas, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in yarın Kıbrıs’a gerçekleştireceği ziyaret vesilesiyle yaptığı açıklamada, yoğun bir diplomasi döneminden söz ederek – 24 Eylül’de Konseyin kritik özel toplantısında Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve AB – Türkiye ilişkilerinin ele alınacağını hatırlattı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanlığında yaptığı açıklamalarda Sentonas, Michel’in ziyaretiyle ilgili bir soruya, hükümetin daha başka önemli temasları olacağı yanıtını vererek bu temasların arasında ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları, Michel ve Almanya Başbakanı ve daha başka yetkilerle temasların bulunduğunu belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanının BM Genel Sekreterine gönderdiği mektubu ve Genel Sekreter ile yaptığı telefon görüşmesini ve Genel Sekreterin mektuba cevabını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı’nın öğleden sonra temaslar ve gelişmelerle ve aynı zamanda bunların sonuçlarıyla ilgili parti liderlerini bilgilendireceğini ve onların da görüşlerini dinleyeceğini dile getiren Sentonas, Belarus konusunda ise Kıbrıs’ın bu konudaki pozisyonunun ağustos ayında ortaya çıkan Avrupa Konseyi siyasi anlaşması çerçevesinde olduğu yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiades’in siyasi liderleri kendi temasları, bakanların temasları ve bunları izleyecek görüşmeler konusunda bilgilendireceğini, bu hafta Michel dışında Avusturya Dışişleri Bakanı ve Avrupa İşlerinden sorumlu Fransa Dışişleri Bakan Vekilinin de adaya geleceğini duyurdu.

Sentonas, Liderler Konseyinde korona virüs salgını sonrasında Kıbrıs ekonomisinin bugünkü durumunun ele alınacağını da açıkladı. Cumhurbaşkanı’nın hükümetin aldığı önlemleri, şu anda hazırlanmakta olan kurtarma ve dayanıklılık planını anlatacağını ve planın hazırlandığında Avrupa kurumlarına sunulacağını kaydetti.

Sözcü vekili, söz konusu planın hazırlanması konusunda partilerin görüşlerinin önemli olduğunu ve Cumhurbaşkanının bu görüşleri dinlemek istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs Hastalar Derneği Federasyonu temsilcisiyle gerçekleştirdiği görüşmeye de değinen Sentonas, Anastasiades’in sorunları büyük bir dikkatle dinlediğini, Sağlık Bakanlığı ve Genel Sağlık Hizmeti GESİ’nin merkezde bulunduğunu ve onların görüşlerinin de hükümet için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı’nın, sorunların çözülmesi ve GESİ’nin desteklenmesi konusunda kendisi ve hükümetinin kararlılığını vurguladığını ve Federasyonun önerilerini dikkate aldığını söyledi.

Kanunlar temelinde katılımlarının öngörülüp görülmediğiyle ilgili bir soruya Sentonas, muhtemelen yasa tasarılarında değişiklikler yapılması gerekebileceğini belirterek bunun yetkili bakanlık tarafından incelendiği yanıtını verdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık