PolitikaSendikalardan Denktaş’a: Mesajı Aldık, Biz de Gereken Neyse Onu Yapacağız

Kamuda yetkili sendikalarla 2017 mali yılına yönelik protokol görüşmelerine  Girne dağ yolunda meydana gelen trafik kazası, mesai saatleri ile saatlerin geri çekilmesi damga vurdu. Kış saati uygulamasına geçmemekte kararlı olduklarını belirten Denktaş’a, sendikalar ““mesajı aldık, biz de gereken neyse onu yapacağız” diye cevap verdi. Denktaş ise  “Siz gereğini yapacaksınız. Biz de gereğini yapmak zorundayız” dedi. Kamuda yetkili sendikalarla 2017 mali yılına yönelik protokol görüşmelerine devam ediliyor. 14 Ekim’de gerçekleşen ilk toplantının ardından dün yeni bir görüşme...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 3, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kamuda yetkili sendikalarla 2017 mali yılına yönelik protokol görüşmelerine  Girne dağ yolunda meydana gelen trafik kazası, mesai saatleri ile saatlerin geri çekilmesi damga vurdu.

Kış saati uygulamasına geçmemekte kararlı olduklarını belirten Denktaş’a, sendikalar ““mesajı aldık, biz de gereken neyse onu yapacağız” diye cevap verdi. Denktaş ise  “Siz gereğini yapacaksınız. Biz de gereğini yapmak zorundayız” dedi.

Kamuda yetkili sendikalarla 2017 mali yılına yönelik protokol görüşmelerine devam ediliyor. 14 Ekim’de gerçekleşen ilk toplantının ardından dün yeni bir görüşme daha gerçekleşti.

Dün ki görüşmede protokol masasına Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Sıla Usar İncirli, Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Genel Sekreteri Özgür Kıdrışlıoğlu, Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Sekreteri Vedat Tek, Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen katıldı.

Toplantılarda Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu, Bütçe Dairesi Müdürü Cengiz Çoli ile Bakanlık Koordinatörü Çelebi Ilık eşlik etti.

Protokol görüşmeleriyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, toplantının başında mesai saatleri, saatlerin geri alınması ve Girne dağ yolunda meydana gelen ve ülkede büyük infiale neden olan trafik kazası ile ilgili konuşmalar yer aldı.

Yılların ihmalinin söz konusu ve gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin sorumlu olduğunu söyleyen Serdar Denktaş, palyatif tedbirlerle bir yere varılamayacağını, kesin çözüm içinse ödenek ayrılması gerekliliğinden bahsetti.

Sendikalar aracılığıyla çağrıda bulunan Denktaş; “kamuya ödediğimiz rakamlar, bizim alt yapı yapmamıza fırsat tanımıyor. Ben derim ki, gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım. Bu yıl artış yapmayalım, üç binin üzerinde var olan maaşlardan %3 kesinti yapalım, Mersedeslerin parasını da yollarımız için harcayalım ve tüm yollarımızı onaralım. Tüm otobüs durakları üstü kapalı olsun, pırıl pırıl bir ülke yaratalım” dedi.

Sendikalar bu fikri gerçek dışı bulsa da, bazıları Maliye Bakanı bu talebini yazılı olarak yapmasını, tüm bakanlara imzalattıktan sonra kendilerine göndermesini, kendilerinin de gereğini yapacağını söyledi.

Saatlerin geri çekilip, çekilmeme konusunda Denktaş ve Sendikalar fikir birliğine varamadı…

Saatlerin geri çekilmesi noktasında hükümetin tutumunu merak eden sendika temsilcilerine, hükümetin bu konuda geri adım atmayacağını söyleyen Serdar Denktaş; “saatleri çekmeyeceğimizi zaten söyledik ama mesai saatlerini düzenleyebiliriz. Böylelikle belki özel sektörde kendi çalışma saati ve sistemini değiştirecektir. Yarın çözüm olursa o zaman zaten bu dediğiniz olacak. Ancak şuanda tüm iş ilişkimiz ve her şeyimiz Türkiye ile paralel. Dolayısıyla böyle bir kararı o nedenle verdik. Bu değişmeyecek” diye konuştu. Sendikaların bu konudaki tavrı ise ne oldu. Sendika temsilcileri Denktaş’a, bu tutumu kabul etmeyeceklerinin bilinmesini isteyerek; “mesajı aldık, bizde gereken neyse onu yapacağız” dedi.

Denktaş ise cevaben, “Siz gereğini yapacaksınız. Bizde gereğini yapmak zorundayız” dedi.

Gündemdeki konuşmaların ardından, protokol görüşmelerine geçildi. Toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık