AktüelEkonomi PolitikPolitikaSendikal Platform’dan Dome Hotel emekçileriyle dayanışma eylemi

Sendikal Platform, sözleşme süresi biten Vakıflar İdaresi’ne ait Dome Otel’in, mevcut işletmeci Turizm Emekçileri Sendikası’na (TES) kiralanması talebiyle otel önünde TES’e destek eylemi düzenledi. KTÖS, KTOEÖS, Koop-Sen, Basın-Sen,Türk-Sen, Dev-İş, Çağ-Sen, KTAMS, Güç-Sen, BES, Tıp-İş’in yer aldığı Platform adına hazırlanan açıklama Mehmetali Güröz tarafından okundu. PLATFORM AÇIKLAMASI Açıklamada, “Dome Otel tüm Kıbrıslıların malıdır ve otelin emekçiler tarafından işletilmeye devam edilmesi kırmızı çizgilerimiz arasındadır” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Vakıflar İderesi’nin Başbakanlık’a bağlı olmasından dolayı Başbakan Tufan Erhürman’a Dome...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 16, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sendikal Platform, sözleşme süresi biten Vakıflar İdaresi’ne ait Dome Otel’in, mevcut işletmeci Turizm Emekçileri Sendikası’na (TES) kiralanması talebiyle otel önünde TES’e destek eylemi düzenledi.

KTÖS, KTOEÖS, Koop-Sen, Basın-Sen,Türk-Sen, Dev-İş, Çağ-Sen, KTAMS, Güç-Sen, BES, Tıp-İş’in yer aldığı Platform adına hazırlanan açıklama Mehmetali Güröz tarafından okundu.

PLATFORM AÇIKLAMASI

Açıklamada, “Dome Otel tüm Kıbrıslıların malıdır ve otelin emekçiler tarafından işletilmeye devam edilmesi kırmızı çizgilerimiz arasındadır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Vakıflar İderesi’nin Başbakanlık’a bağlı olmasından dolayı Başbakan Tufan Erhürman’a Dome Otel’in TES ile sözleşmesinin uzatılması çağrısında bulunuldu.

Başbakan Tufan Erhürman’ın kendisine bağlı olan Vakıflar İdaresi’nin müdürüne söz geçiremediğinin anlaşıldığı kaydedilen açıklamada, “İlgili müdür tarafından yapılan açıklamalar ve atılan adımlar Başbakan’ın iradesini çiğnemektedir” denildi.

TES ile sözleşmenin 8 aydır yapılmamasından dolayı Başbakan Tufan Erhürman’ın irade gösterememekle suçlandığı açıklamada, otel hakkında yalan yanlış haberler yapıldığı ve siyasi rant elde etmek için kullanılmaya başlandığı savunuldu.

KARAMAN: “ÜRETENİN YÖNETEBİLECEĞİ İDDİASIYLA TALİBİZ”

Eylemde konuşan TES Başkanı Bayram Karaman, Sendikal Platform’un Dome Otel konusunda TES’in yanında olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

TES’in üretenin yönetebileceği iddiasıyla Dome Otel’in yönetimine talip olduğunu kaydeden Karaman, “Birlikte ürettik, başarılı olduk, adil paylaştık, kaybeden olmadı” dedi.

“Dome Otel’in TES tarafından yönetilmesi sonucunda Vakıflar İdaresi’nin, otel çalışanlarının ve barışın kazandığını” belirten Karaman, otelde, otelin 1974 öncesi sahibinin torununu ağırladıklarını, bahse konu kişinin de otelin çalışanlar tarafından yönetilmesinden memnun olduğunu dile getirdiğini kaydetti.

BIÇAKLI

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, UBP’nin hükümette olduğu dönemde Vakıflar İdaresi’nin 23 mülkle ilgili ihalesiz kiralamaya gittiğini, tek bir kira sözleşmesinin ise ihaleyle uzatılmadığını söyledi.

Saray Otel, Salamis Otel, Mimoza Otel, Kıbrıs Türk Hava Yolları ve Ercan Havalima’nın özele verilmesini eleştiren Bıçaklı, 2008’e kadar zarar eden Dome Otel’in TES tarafından işletilmeye başlamasıyla kâra geçtiğini, katkı almadan otelin yenilendiğini kaydetti.

Arslan Bıçaklı, Dome Otel’in Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı veya Vergi Dairesi’ne borcu bulunmadığını, kaçak işçi çalıştırmadığını ifade ederek TES’le sözleşmenin neden henüz yapılmadığının açıklanmasını istedi.

Bıçaklı ayrıca, Sayıştay’ın otelle ilgili raporunun, otelin ihaleyle kiralanması gerektiği şeklinde yorumlanmasının da yanlış olduğunu söyledi.

ELCİL

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil ise KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’nin makam aracı ile UBP’nin Dome Otel ile ilgili eylemine katılmasının suç olduğunu belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık