AktüelGazedda'nın GündemiSeks işçiliği üzerine kapasite geliştirme eğitimi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS GL iş birliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi kapsamında, Kuir Kıbrıs üyelerine yönelikSeks İşçiliği konulu Kapasite Geliştirme Eğitimini düzenlendi. Eğitim, 19 Kasım 2020 Cumartesi günü çevrimiçi olarak gerçekleşti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 21, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS GL iş birliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi kapsamında, Kuir Kıbrıs üyelerine yönelikSeks İşçiliği konulu Kapasite Geliştirme Eğitimini düzenlendi.  Eğitim, 19 Kasım 2020 Cumartesi günü çevrimiçi olarak gerçekleşti.

Seks İşçiliği üzerine gerçekleştirilen Kapasite Geliştirme Eğitimi, üç farklı oturumda 4 eğitmen tarafından verildi. Saat 10:00-14:00 arasında gerçekleşen eğitim, Kuir Kıbrıs üyelerinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Eğitim, “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi kapsamında gerçekleştirilen LGBTİ+ seks işçilerinin durum haritalandırılması raporunun aktarılması ile başlayarak, araştırmada yer alan Bilimsel Danışman Prof. Dr. Özlem Cankurtaran ve Araştırma Asistanı Ali Odabaş tarafından araştırmanın içeriğinin ve saha deneyimlerinin paylaşılması ile gerçekleştirilmiştir. Eğitimin ikinci oturumu ise avukat ve hak savunucusu olan Kardelen Yılmaz tarafından yakın coğrafyamız olan Türkiye’de seks işçiliği ile ilgili yasal mevzuatın genel durumu ve farklı mevzuatların karşılaştırılması ile   gerçekleştirilmiştir. Eğitiminin son oturumu ise seks işçiliği üzerine uzunca bir süredir hak savunuculuğu yapan Janset Kalan tarafından verilerek, bir hak savunucusu gözünde Türkiye’de seks işçiliği konusunda yaşananlar konusunda deneyim paylaşımı şeklinde gerçekleşmiştir. Çevrimiçi yapılan kapasite geliştirme eğitimi, başarılı bir şekilde tamamlanmış olup, katılımcılara elektronik sertifikalarının verilmesi ile son bulmuştur.

Son olarak Sömürüden Özgür LGBTİ+ Hayat Projesi Ekibi, katkı koyan konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür ederek, yapılan bu eğitim ile Kuir Kıbrıs Derneği’nin seks işçiliği konusundaki kapasitesinin aratılmasının önemini vurgulayarak, bu alandaki hak ihlallerinin giderilmesi için daha güçlü bir mücadelenin sürdüreceğini vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..