AktüelGazedda'nın GündemiŞehit Ecvet Yusuf, militarizmden uzak bir şekilde defnedilecek!

1974'ün ilk şehidi Ecvet Yusuf için, Tekke Bahçesi'nde kemiklerinin başka bir mezarda tespit edilmesinin ardından bir kez daha cenaze töreni düzenlenecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 12, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

1974’ün ilk şehidi Ecvet Yusuf için, Tekke Bahçesi’nde kemiklerinin başka bir mezarda tespit edilmesinin ardından bir kez daha cenaze töreni düzenlenecek.

1974’ün ilk şehidi Ecvet Yusuf, yarın defnedilecek. Yıllardır toplu mezarda bulunan ve Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kazı çalışmaları sonucu tespit edilen Ecvet Yusuf, ailenin aldığı kararla herhangi bir devlet ya da askeri merasim olmaksızın, sevdiklerinin katılımıyla defnedilecek.

Konuyla ilgili kişisel Sosyal Medya hesabından açıklama yapan, Nilgün Ecvet Orhon, babalarının iki kez öldüğünü hissettiklerini belirterek, tüm sevenlerini cenaze törenine davet etti.

Açıklama şöyle:

“Yarın yaşamımdaki en zor günü geçireceğim. Babamla vedalaşacağım, yani ondan kalanlarla… Midemin, yüreğimin ortasında koca bir yumruk oturuyor… Fotoğrafları gördüm raporda ve detayları okudum… Ama biliyorum ki yarın çok zor olacak… Güçlüyüm aslında, dayanırım ama itiraf etmem gerekirse çok da korkuyorum… babamı öyle, o masada, kriminal dizilerdeki kalıntılar gibi görmek…yüreğim dayanacak mı buna?

Ama vedalaşmam, çok sevdiğimi söylemem gerek… bu yapmak istediğim şeyden çok korkuyorum ama yapacağım… Umarım dirençliyim da dedesiyle vedalaşmak isteyen Ecomu da daha fazla üzmem yarın…

Bize iyi şans dileyin… Buna özellikle benim çok ihtiyacım olacak… Bu bir insanın yaşamaması gereken bir deneyim… Ama bunu yapmak istiyorum ve başarmak zorundayım… Babamla vedalaşmazsam eğer ömür boyu vicdan hesaplaşması yaşayacağım…

Yarından, kendimden ve de göreceklerimden çok korkuyorum…

Ama başaracağım… Başaracağım… Ba-şa-ra-ca-ğım… Ben güçlüyüm, Ecvet Komutanın kızıyım…”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık