AktüelEkoloji“Şehir Planlama Dairesi’nin planlama onayını ortadan kaldırdılar”

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, yayınlanan Özel İmar Emri ile Şehir Planlama Dairesi’nin planlama onayını ortadan kaldırdığını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 3, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, yayınlanan Özel İmar Emri ile Şehir Planlama Dairesi’nin planlama onayını ortadan kaldırdığını söyledi.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, sosyal medya hesabından İmar Planı’na ilişkin yaptığı açıklamada, yayınlanan imar emri ile nerdeyse kktc planlama sınırları içerisinde Şehir Planlama Dairesi’ne gitmeye gerek olmadan inşaat yapabilmenin önünün açıldığına işaret etti.

Refikoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Akşam gece yarısı yayınlananan İmar emri … Bu kadar önemli konumuz ve sorunumuz varken nerden çıktı şimdi bu deyip aradınız sordunuz teşekkürler.

Küçük bir bilgilendirme vereyim. İmar emri dediğimiz şey 55/89 imar yasası altında olan bir şey. İmar planı ya da emirname vb. olan bir bölgede bir imar emri yayınlarsınız ve her şeyden tasarruf sağlarsınız. Mesela bizim ülkemizde pek dikkat eden yok ama dünyada güneş panelleri basit bir inşai faaliyettir. Bazı kurallar belirlersiniz ve tüm ada için bir imar emri yayınlarsınız. Şu şu kurallara uyarak planlama onayını aldınız, tekrardan şehir planlama dairesine gitmenize gerek yok dersiniz.

Ya da örneğin Gönyeli Yenikent’te 700 m2 yi geçmeyecek, 2 katı geçmeyecek vb vb 1 konut inşaatı için Lefkoşa imar planı içinde bir imar emri yayınlarsınız. Bundan sonra Gönyeli Yenikent’te böyle bir inşaat yapacak kişi şehir planlama dairesine gidip planlama onayı almaz. Güzel bir uygulama mı evet güzel. Ama planlamadan anlamayan, tek derdi müteahhitlerin cebini doldurma amacı olanların yapacağı imar emri maalesef ki böyle olur.

Öyle bir imar emri yayınladılar ki nerdeyse KKTC planlama sınırları içerisinde inşaat yapacaksanız şehir planlama dairesine gitmenize gerek yok, size planlama onayı verdik deniliyor. Şehir planlama dairesi planlama onayını ortadan kaldırıyor. Bu rant çevrelerinin yıllardır istediği bir şeydir. Ama bu daha başlangıçtır. Türkiye’de ne varsa burada da olacağı söylenmiştir. Gazetecilerimize saldırı çoktandır başlamıştır, bundan sonra yapılacak olan mesleklerimize, birliğimize, odalarımıza saldırıdır, daha sonra da eğitim kurumlarımız ve eğitimcilerimize saldırı başlayacaktır. Tekrar etmem gerekirse imar emri ile emirnameler ya da imar planları ortadan kalkmamıştır.

İmar emri güzel bir uygulamadır ancak doğru yapılırsa. Tüm imar planları, emirnameler ve davalar devam etmektedir. Biraz uzun oldu ama umarım yardımcı olmuşumdur. Bir dosya şehir planlama dairesinden planlama onayı alır, ktmmob vize bürosundan vize, belediyelerden de inşaat ruhsatı alır. Bu üç kurumun yetkileri farklıdır.

Yani vize dairenin planlama onayını veremez ya sa belediye. Yani bundan sonra dairenin verdiği planlama onayı pas geçildi. Bunu kim kontrol edecek, kim denetleyecek. Yıllardır verilen planlama onayı neden şimdi rahatsızlık yarattı”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık