AktüelGazedda'nın GündemiSeçmen sayısı 198 bin 867

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik 18. Saat programına katılarak cumhurbaşkanlığı seçimi ve seçimle birlikte halka sunulacak olan Anayasa Değişikliği konusunda açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 11, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik 18. Saat programına katılarak cumhurbaşkanlığı seçimi ve seçimle birlikte halka sunulacak olan Anayasa Değişikliği konusunda açıklamalarda bulundu. 

“SEÇMEN SAYISI 198 BİN 867” 

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik askı öncesi seçmen sayısının 198 bin 867 olduğunu söyledi.  

198 bin 867 seçmenin 6 ilçeye dağılımı şöyle; 

Lefkoşa 63 bin 843, Gazimağusa 49 bin 958, Girne 42 bin 773, Güzelyurt 15 bin 16, İskele 20 bin 419 ve Lefke 6 bin 858.

“ESKİSİ KADAR İTİRAZ FAZLALIĞI OLMADIĞI İZLENİMİM VAR” 

Eskisi kadar seçmen listelerine partilerden itirazlar olmadığına da değinen Şefik, “Bir dönemde bu konuya siyasi partiler daha fazla hassasiyet gösterirdi. Eskisi kadar bir itiraz fazlalığı olmadığı izlenimim var” diye konuştu.    

“OY VERMEYE GELENE ELDİVEN VERİLECEK” 

Narin Ferdi Şefik, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde pandemi dolayısıyla alınacak olan tedbirlere ilişkin de açıklamada bulundu. 

Şefik, “Şanslıyız ki seçim Ekim’de. Ekim ayında iklim çok ılımlıdır. Klima kullanılma ihtiyacı yoktur, camların da açık olması mümkündür. Bu şartlarda sandık kurulunun sosyal mesafede oturmaları gerekecek. Kişilerin zaten oy verme yerine gittiğinde arada mesafe vardır. Maske muhakkak kullanılacak. Onun ötesinde de mühür ve kalem kullanılması söz konusu dur. Her oy vermeye gelene eldiven verilecek. Ki o eldiveni giyip o mühürü ve kalemi eline alacak. Seçmen oyunu kullanıp oy pusulasını şeffaf sandığın içerisine attıktan sonra eldivenlerini çıkaracak kapının dışındaki çöp kutusuna atacak. Ve bu koşullarda seçimin rahat yapılabileceğini ümit ediyorum” dedi….

“HER SANDIKTA SEÇMEN SAYISI MAKİMUM 320’YE KADAR OLABİLİR”

Yüksek Mahkeme Başkanı Şefik, seçimde sandık sayısının ne olacağının henüz belli olmadığını da söyledi. 

Şefik, “Şu anda seçmen listelerini ilçelere yolladık.İlçelerde sandıkların sayısı ve kişilerin nerde oy verecekleri tespit edilecek. Çünkü ilave seçmen vardır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir oy pusulasına bir mühür olduğundan dolayı her sandıkta seçmen sayısı makimum 320’ye kadar olabilir. Önümüzdeki hafta yapılacak çalışma ile kesin sandık sayısı o zaman belli olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve halkoylaması basittir ancak bu koşullardan dolayı belki de birazcık daha mı azaltırız sandıklardaki seçmen sayısını. 300’ünün altına düşmeyiz ama 320’de bırakır mıyız yoksa varsın daha az mı deriz onu artık Yüksek Seçim Kurulu olarak önümüzdeki hafta belirleyeceğiz”dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık