AktüelGazeddablogHalil KarapaşaoğluSeçim kolonyalistin yarattığı bir illüzyondur – Halil Karapaşaoğlu

Sizin kamusal alanlarınız teker teker çöküyorsa; hastaneleriniz çöküyorsa, okullarınız çöküyorsa, yollarınız çöküyorsa toplumsal olarak siz de çöküntü içindesiniz.
Halil Karapaşaoğlu Halil KarapaşaoğluAralık 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sizin kamusal alanlarınız teker teker çöküyorsa; hastaneleriniz çöküyorsa, okullarınız çöküyorsa, yollarınız çöküyorsa toplumsal olarak siz de çöküntü içindesiniz.

Türkiye isteseydi kktc gibi 100 tane devlet kurardı tam teşekkürlü… Ancak Kolonyalist gücünü ve kudretini kolonize ettiği ülkede devam ettirmek için kamusal alana saldırmak zorundadır. Kamusal alanları çürütmek zorundadır. Kamusal alanların çöküşü sadece neo liberal politikalarla açıklanırsa eksik kalır.

Kolonize edilmiş ülkelerde kamusal alanlar kolonyalist ülke tarafından sistematik olarak yok edilir. İnsan kamusal alanlarda var olur. Kamusal alanlarda kendini gerçekleştirir. Halklar kamusal alanlarıyla yaşamaya devam eder. Türk sömürgeciliği 47 yılda işgal topraklarında bütün kamusal alanları yok etmiş ve değersizleştirmiştir.

Topluma ait kurumların yok olması ve değersizleştirilmesi, halkın da yok olması ve değersizleştirilmesidir.

Kolonyalizm’e karşı siyasal bir hareket başlatmadan, kamusal hakları, queer politikaları, toplumsal cinsiyet eşitliğini, ekolojiyi, anti-militarizmi, sendikacılığı, demokrasiyi, adaleti, eşitliği konuşamazsınız. Kolonyalizm karşısında olan her şeyi ve herkesi yok eder. Çünkü kolonyalizm esarettir. Köle insan efendisine başkaldırmadan nasıl inşaa sürecine girecektir?

Bahsettiğim bütün bu siyasal alanlar hemen özgür bir ülke için birleşmelidir. Kolonyalizme karşı başkaldıran insan özgürleşme sürecinin içine girecektir.

Özgürleşme sürecinin içine giremeyen insan patriarkiyi yok edemez, eşitsizliği, adaletsizliği yok edemez, queer olarak var olmaz! İşçi olarak bilinçlenemez! İşçi olamaz! İşçi olduğunun bile farkına varamaz!

Seçim kolonyalistin yarattığı bir illüzyondur. Gerçek değildir. Hakikat kusursuz özgürlüğün içindedir. Kusursuz özgürlük istiyoruz!

Halil Karapaşaoğlu

Halil Karapaşaoğlu

Halil Karapaşaoğlu 1985 yılında Kıbrıs’ta doğdu. 2008 yılında, Doğu Akdeniz Üniversitesi, İngiliz Dili Edebiyatı ve İnsani Bilimler bölümünden mezun oldu. 2018 yılında, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Radyo, TV ve Sinema bölümünde, mastere başladı. 2013 yılında ilk şiir kitabı “Acı Biberli Aşk”ı yayınladı. “Ahir Zaman Âlemi” isminde yeni şiir dosyası yayınlanmayı beklemektedir.

LGBT kitapcık