koronavirusSeçim Ağustos’ta riskliydi, peki ya şimdi?

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın seçimin Ağustos ayında yapılması önerisini uygun bulmayan Cumhurbaşkanı adayları, 11 Ekim'de seçim yapılması hakkında ne düşünüyor?
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 6, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın seçimin Ağustos ayında yapılması önerisini uygun bulmayan Cumhurbaşkanı adayları, 11 Ekim’de seçim yapılması hakkında ne düşünüyor?

Temmuz’daki açılım sürecinden kaynaklı olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın seçimin Ağustos’ta yapılması önerisinin reddedilmesini uygun bulmayan adaylar, şu anda seçim hazırlıkları içinde boğuluyor.

9 Ağustos Pazar günü seçim yapılmış olsa, yeni 63 vakamız olacak ve “risk” nispeten daha az olacaktı. Vakaların tamamının yurtdışı kaynaklı olduğu ve yerel vakaların görülmediği bir dönemde seçim yapılmasını engelleyen siyasilerin, bugün toplum sağlığını riske atarak, insan ölümleri uğruna koltuk çalışması yapmasına anlam verilemiyor. O gün uygun olmayan seçim, bugün nasıl uygun olur?

Liderler ne demişti?

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın daveti üzerine Ekim’e ertelenen cumhurbaşkanlığı seçiminin daha yakın bir tarihe çekilmesi konusunda görüşme gerçekleştirdiklerini ve kendilerinin temmuzdaki açılımdan dolayı bu öneriyi sağlık açısından uygun bulmadıklarını söylemişti.

HP Genel Başkanı Yenal Senin, parti olarak, bir takım açılımlara gidileceğinden tedbirin elden bırakılmaması çağrısı yaptıkları temmuz ayının, ağustosta yapılacak olası seçimin propaganda ayı olacağından, tarih değişikliğinin sağlık açısından büyük risk taşıyacağını belirtmişti.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı uzun süredir, seçimin ekimde değil de, çok daha erkene alınması gerektiği konusunda defalarca çağrıda bulunduklarını hatırlatan Arıklı, 2. dalganın gelmesi halinde ekimdeki seçimin de ertelenmek zorunda kalınabileceğine işaret ederek, Cumhurbaşkanının çağrısının kendi önerileriyle uyuştuğunu belirtmişti.

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ise kendilerinin ilk günden beri çoğunluğun yanında duracaklarını belirttiklerini ve yine çıkan tarihi reddetmeyeceklerini vurgulamıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık