AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaSaygun: “İlkokullarda mobbing konusunda yapılan araştırmanın sonuçları açıklanmadı”

KTÖS eski başkanı Semen Yönsel Saygun: “Mobbing konusunda sendikadan kovulmadan önce yapılmış bir araştırmamız var. Sonuçların okunmasına ciddi para da ödenmişti. Sonuçları hiç açıklanmadı. Oysa o araştırmada açıkça okullarımızdaki mobbing açıkça tespit edilmişti.Her 3 kadın öğretmenden biri psikolojik şiddete uğruyor sonucuna varılmıştı.”   Lapta İlkokulu’nda öğretmenlik yapan İlgen Uğurlu’nun sosyal medyadan okul içerisinde müdür tarafından mobbing ve cinsiyetçilik yapıldığına dair paylaşımı sosyal medyada yaygın bir şekilde paylaşılarak, müdüre tepki gösterildi. Uğurlu, öğretmenlere müdür tarafından dağıtılan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 12, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

KTÖS eski başkanı Semen Yönsel Saygun: “Mobbing konusunda sendikadan kovulmadan önce yapılmış bir araştırmamız var. Sonuçların okunmasına ciddi para da ödenmişti. Sonuçları hiç açıklanmadı. Oysa o araştırmada açıkça okullarımızdaki mobbing açıkça tespit edilmişti.Her 3 kadın öğretmenden biri psikolojik şiddete uğruyor sonucuna varılmıştı.”

 

Lapta İlkokulu’nda öğretmenlik yapan İlgen Uğurlu’nun sosyal medyadan okul içerisinde müdür tarafından mobbing ve cinsiyetçilik yapıldığına dair paylaşımı sosyal medyada yaygın bir şekilde paylaşılarak, müdüre tepki gösterildi.

Uğurlu, öğretmenlere müdür tarafından dağıtılan sınıfların cinsiyet ve kıdem kriterlerine göre dağıtıldığını ifade etmiş ve müdürün cinsiyetçilik ve mobbing yaptığını dile getirmişti. (Lapta İlkokulu müdüründen mobbing ve cinsiyetçilik)

KTÖS eski başkanı Semen Yönsel Saygun da bir paylaşım yaparak okullardaki cinsiyetçiliğin uzun zamandır var olduğunu ve bu gibi olumsuz örneklerin hiç bir şekilde önemsenmediğini kaydetti. Saygun paylaşımında, “Okullarda kadın öğretmenlere yapılan ayrımcılıkların başında gelir sınıf dağılımında sürekli küçük sınıfların kadın öğretmenlere verilmesi.Buna dikkat çekmek için birkaç yıl önce kendi okulumda birinci sınıfı reddetmiştim.Sonrasında çocuklar mağdur olmasın diye sınıfa girdim ancak o tartışmalar büyüdü .Okula müfettiş geldi.Kimseye bunun bir ayrımcılık olduğunu anlatamadım.Onlara göre bu verilen göreve itaatsizlikti” ifadelerini kullanarak, aynı tavrı sendikaların içinde de yaşadığını açıkladı.

KTÖS eski başkanı Semen Saygun şuları ifade etti: “…aynı reddeden tavrı erkek sendikacılarımızdan da gördük.Zaten bu toplumsal cinsiyet çalışmaları sebebiyle sendikadan neredeyse kovulduk da.Sınıf dağılımında olduğu gibi eğitsel etkinliklerin dağılımında da ayrımcılık var.Mesela geçmişte hiç anlamadığım halde defalarca el işi nakış dersi vermem için yazıyordu bir müdürüm.Bilmediğimi bir türlü anlatamadım adama. Mobbing konusunda sendikadan kovulmadan önce yapılmış bir araştırmamız var.Sonuçların okunmasına ciddi para da ödenmişti.Sonuçları hiç açıklanmadı.Oysa o araştırmada açıkça okullarımızdaki mobbing açıkça tespit edilmişti.Her 3 kadın öğretmenden biri psikolojik şiddete uğruyor sonucuna varılmıştı. Öğretmenin örgütünü yönetenlerin böyle bir kaygısı yok ki”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık