AktüelDünyaSavaştan kaçış: Yüz binlerce Ukraynalı yollara düştü

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısında bugün altıncı gün. Savaş yüz binlerce insanı yerinden etti. 660 binin üzerinde Ukraynalı yerleşim yerlerini terk ederek mülteci oldu.
Gazedda KıbrısMart 2, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının altıncı gününde Birleşmiş Milletler (BM) 660 binin üzerinde Ukraynalının ülkelerini terk ettiklerini duyurdu. Savaş yüzünden ülkelerini terk eden Ukraynalıların Polonya, Macaristan ve Romanya sınırlarında görüntüleri ortaya çıktı. Savaşın Ukrayna halkına etkisi görüntülere yansıdı. Yüz binlerce kadın ve çocuk Polonya, Romanya, Slovakya ve Yunanistan gibi ülkelere geçti. 

BM verilerine göre; Polonya’ya 281 bin, Macaristan’a 84 bin 586, Moldova’ya 36 bin 398 Ukraynalı geçti. Romanya hükümet sözcüsü Dan Carbunaru ise altı günlük sürede 70 bin 803 Ukraynalının ülkelerine geldiğini bildirdi. Romanya’daki Ukraynalıların daha sonra farklı ülkelere gideceği duyuruldu. Slovakya İçişleri Bakanlığı ise 25 bin 935 Ukraynalının ülkelerine girdiğini bildirdi. Yunanistan’a ise 100 kişi giriş yaptı. 

BM tarafından yapılan açıklamada Rusya’ya giden Ukraynalıların da olduğunu ancak bu rakamın vatandaşların güvenliği için korunduğunu bildirdi.

Polonya’da 60 saate varan sınır bekleyişi

BM Polonya’ya geçen Ukraynalıların sınırda kilometrelerce kuyruk oluşturduğunu, sınır geçenlerin 60 saate kadar beklediğini açıkladı. Gelenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğu aktarıldı. Kayıt altına alınan Ukraynalıların imkanları olanların kendi kalacak yerlerini bulduğunu, olmayanların ise yerel topluluklarda veya çeşitli evlerde misafir edildiği belirtildi. Polonya ofisinin mültecilerin bilgi ve destek talepleriyle dolup taştığı da açıklamaya eklendi.

Macaristan’da belediyelerden Ukraynalılara yardım

Ukraynalıların Macaristan’da da kayıtları yapılarak ülkeye alındığı belirtilirken burada da belediyelerin insani yardım aktörleri ve topluluk üyeleri tarafından Ukraynalılara yardım sağlandığı bildirildi.

Romanya’da uzun kuyruklar

Romanya’da ise 20 saatlik bekleme sürelerine varan kuyruklar oluştu. Gelen Ukraynalıların yardım veya kabul merkezlerine yönlendirildiği belirtildi. Ayrıca gönüllüler tercüme hizmetleri sağlıyorlar.

Savaştan kaçış Moldova’da 24 saat sürüyor

Odessa ile Moldova sınırı arasındaki 60 küsur kilometrelik mesafeyi kat etmek hâlâ 24 saat sürüyor. Yeni gelenler geçici kabul merkezlerinde barındırılıyor ve ek yerler belirleniyor. BM’nin Mülteci Ajansı UNHRC kabul kapasitesini artırmak için destek sağlandığını ve battaniyeler, uyku tulumları ve hijyen malzemeleri de dahil olmak üzere temel yardım malzemelerini dağıttığını duyurdu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık