AktüelGazedda'nın Gündemi“Savaştan kaçanları vurmak insanlığa sığmaz”

Basın Emekçileri Sendikası, bugün sabah saatlerinde tespit edilen bir mülteci teknesinden inen iki kişinin polis tarafından vurulmasını eleştirdi. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 9, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Basın Emekçileri Sendikası, bugün sabah saatlerinde tespit edilen bir mülteci teknesinden inen iki kişinin polis tarafından vurulmasını eleştirdi. Açıklama şöyle:

Bugün sabah saatlerinde adamıza Suriye üzerinden gelen 30 mültecinin polis ve sahil güvenlik ekiplerinin ortak müdahalesi sonucu tutuklandığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Polis’in ölümden kaçan insanlara sırf kaçıyorlar diye ateş etmesi, kabul edilebilir bir şey değildir.

Bu insanlar, ülkelerini keyfi olarak terk etmemektedir. Savaştan, ölümden kaçan insanları adaya geldiklerinde, “dur ihtarına uymadığı” için silahla vurmak, normalleştirilebilecek bir olgu değildir. Savaşın acı yüzünü görmüş, göç etmiş, şehit vermiş bir toplumun böylesi bir olayı doğrulaması ve desteklemesi ise anlaşılır gibi değildir.

Mülteciler, cezalandırılmasın, ölümden kaçtıkları ülkeye geri gönderilmesin diye feryat ederken, sınırları koruma kisvesi altında polislerin mültecileri vurması insan haklarına aykırı bir durumdur! İnsan hakkı, anayasada belirtilen iki cümleden fazlasıdır. Parti ve seçim programlarında süslü cümlelerle insan hakkından bahseden partiler de, açık insan hakkı ihlallerinin her gün yaşandığı bu duruma artık bir ‘dur’ demelidir.

Uçaklarla adaya kumar oynamaya gelenleri alkışlarla karşılayan hükümet ve tüm vekiller, yaşam mücadelesiyle savaştan kaçan insanlara ateş açan bu güruhun üzerine gitmeli, polis güçlerine yaptığı saldırının hesabını sormalıdır.

Saygılarımızla

Basın-Sen Yönetim Kurulu (a)

Ali KİŞMİR

Başkan

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık