AktüelGazedda'nın GündemiSavaştan kaçan 2 binden fazla Ukraynalı çocuk Kıbrıs’a geldi

Ukrayna'dan Kıbrıs'ın güneyine kaçan 2 binden fazla çocuk hayatın normale dönmesini bekliyor. 6 yaş altı çocuklar için tüm ilçelerde anaokulu açılması için çalışma başlatıldı.
Gazedda KıbrısNisan 13, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ukrayna’dan Kıbrıs’ın güneyine kaçan 2 binden fazla çocuk hayatın normale dönmesini bekliyor. 6 yaş altı çocuklar için tüm ilçelerde anaokulu açılması için çalışma başlatıldı.

Savaş nedeniyle 2 binden fazla çocuğun Güney Kıbrıs’a gittiği ve bu çocukların hayatını normal seyrinde sürdürebilmesi ve eğitim olanaklarına erişebilmesi için tüm yetkili makamların yöntem aradığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, çocukların büyük bir çoğunluğunun anneleriyle birlikte Larnaka, Baf ve “Mağusa Bölgesi”nde kaldıklarını, bir kısmının da Limasol’da bulunduğunu yazdı.

Gazete, 6 yaş üstündeki çocukların uzaktan eğitimle Ukrayna’daki okullarından ders almaya devam ettiklerini, az bir kısmının da dil problemi nedeniyle Güney Kıbrıs’taki okullarda eğitim almaya çabaladığını kaydederken, 6 yaş altı çocuklar için de tüm ilçelerde anaokulu açılması için çalışma başlatıldığını belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık