AktüelGazedda'nın GündemiSavaşı kutlamıyoruz, barışı hedefliyoruz

Kıbrıslı gençlerin örgütlendiği Hade platformu, 20 Temmuz Savaşı dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, savaşı kutlamadıklarını ve barışı hedeflediklerini söyledi. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslı gençlerin örgütlendiği Hade platformu, 20 Temmuz Savaşı dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, savaşı kutlamadıklarını ve barışı hedeflediklerini söyledi. Açıklama şöyle: 

1974 Türk askeri müdahalesi sırasında meydana gelen şiddetli vahşeti ve Kıbrıs’ta Türkiye’nin devam eden ağır askeri varlığı ile işgalinin sürdürdüğü, 47 yıl boyunca adamızın fiilen bölünmüşlüğünü kesin olarak kınıyoruz. Bu askeri müdahale, önceki yıllarda yaşanan sıkıntıların ve Yunan cuntasının hain darbesinin doğrudan bir yan ürünüydü. 1974 olaylarından neredeyse yarım yüzyıl sonra, Türk yayılmacılığının devam ettirdiği kalıcı bölünmeye benzer durgun bir durumla ve kapsamlı bir çözüm için çalışmaya niyetli görünmeyen iki toplum liderinin inatçılığıyla karşı karşıyayız.

Büyüklerimizin acısı, adanın her iki tarafındaki yetkililer tarafından iktidarlarını kurmak ve sürdürmek için araçsallaştırılarak istismar edildi.  Bu bölücü iklimin üstesinden gelmek, birbirimizin acısını anlamak ve Kıbrıs için çok geç olmadan barışmak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Askerileştirme ancak adanın tüm toplulukları Federal bir çözüm altında işbirliği yaptığında sona erebilir. Kıbrıs, kendi halkına aittir ve hiçbir yabancı ordu Kıbrıs’ın ona ait olduğunu iddia edemez.  Kıbrıs’ı kendimiz sahiplenelim! Hade!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık