koronavirusBakanlar Kurulu’nun kararları geçerli!

Bakanlar Kurulu ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu arasında dün akşam saatlerinden beri devam eden çekişme, Bakanlar Kurulu’nun kararlarının uygulamaya girmesi ile sonlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 17, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Bakanlar Kurulu ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu arasında dün akşam saatlerinden beri devam eden çekişme, Bakanlar Kurulu’nun kararlarının uygulamaya girmesi ile sonlandı. Geçtiğimiz gün Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar bu akşam 22.00’den itibaren geçerli olacak.

Seçtirilmiş Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararları açıkladı. Saner, bu akşam saat 22:00’den itibaren, 25 Ocak’a kadar 22.00 – 05.00 saatleri arasında kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Yarın açılması beklenen okulların ise bir hafta daha açılmayacağı duyuruldu. Yapılan açıklamada, 18 Ocak’ta açılması planlanan okullar 22 Ocak’ta yeniden değerlendirileceği bildirildi.

Hayat Pahalılığı yansıtılmayacak

Saner, alınan gece sokağa çıkma yasağı kararı nedeniyle bazı sektörlerin olumsuz etkileneceğini de ifade ederek, bu sektörlere katkı sağlayabilmek amacıyla, kamuda Ocak, Şubat ve Mart maaşlarına Hayat Pahalılığı’nın yansıtılmayacağını kaydetti. Saner memurların haklarının saklı kalacağını da söyledi. Saner açıklamasında reel sektöre 100 milyon TL destek verileceğini ifade etti.

Üst Kurul yeniden karar üretecek

Saner, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizim ürettiğimiz hiçbir kararda Ali Pilli’nin başkanlığını yaptığı üst kurulun kararıyla çelişen bir karar yoktur. Dolayısıyla bizim aldığımız kararlar, diğerleriyle örtüşmüyor diye bir şey söz konusu değil. Sokağa çıkma yasağını düzenleyebilecek tek ordan Bakanlar Kurulu’dur. Üst kurul tekrar tartışıp, değerlendirilip kararlarını yayınlayacak. Kararlarda bazı revizyonlar olacak. Ali Pilli kararların tamamlanmasının ardından kararları açıklayacak.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık