AktüelGazedda'nın Gündemi“Savaş ve salgınların öncelikli mağdurları çocuklardır”

Evrensel Çocuk Hakları Derneği Dünya Mülteciler Gününde yeniden seslenerek, savaş ve salgınların öncelikli mağdurlarının çocuklar olduğunu bildirdi. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Evrensel Çocuk Hakları Derneği Dünya Mülteciler Gününde yeniden seslenerek, savaş ve salgınların öncelikli mağdurlarının çocuklar olduğunu bildirdi. Açıklama şöyle:

Dünya mülteciler gününde Evrensel Çocuk Hakları Derneği olarak yeniden sesleniyoruz!

Uluslararası sözleşmeleri onay yasası olarak geçiren ve yürürlükte olmasına rağmen yürütmenin sorumluları tarafından HALEN yürütülmeyen  Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Uluslararası Sağlık Tüzüğünün yaptırımları Kıbrıs’ın kuzeyinde yok sayılmaktadır. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde temel çocuk haklarının  resmen gasp edildiği hepimiz tarafından gözlemlenmiş ve tespitler defalarca yetkililere bildirilmiş olmasına rağmen yeterli düzeyde önlemler asla alınmadığı gibi bununla ilgili hala hazırda aktif bir çalışma dahi yapılmamaktadır.

Kıbrıs’ın kuzeyinde hala hazırda yaşamaya çalışan mülteci çocuklarımızın en temel hakkı olan sağlıklı bir ortamda yaşama hakkı görmezden gelinmiştir. İklim şartlarının ev içi ısınmaya destek gerektirdiği günlerde karantina uygulaması başlamış olup mülteci ailelerin evlerini ısıtacak elektrik, gaz ya da odun desteği olmadığı bilinmesine rağmen bu aileler çocuklarla birlikte sivil toplum örgütlerine emanet edilmiştir. Ev içi ısınmadan yoksun olan çocuklar sokağa çıkma yasakları olmadığı dönemlerde komşu evlerde, mahalle bakkallarında veya iş yerleri önlerinde ısınmaktaydılar. Yani sağlıklı bir ortamda yaşama hakkını pandemi değil bizzat devlet erkleri gasp etmiştir.

Pandemi döneminde Kıbrıs’ın kuzeyine canları pahasına kaçarak gelen mülteciler oldu. Salgın nedeniyle yine görmezden gelindiler. Gönüllülerin desteği ile varoluş mücadeleleri desteklendi ve fakat devlet erkleri tarafından yeniden usulsüzce kovuldular. Kimseler akıbetlerini bilmesin diye gidişleri ile ilgili haberler yapılmadı sesleri susturuldu. Çocuklar yine gemilere bindirilip bilinmeyen bir başka yolculuğa gözlerimizin önünde gönderildi.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki çocuklarımıza pandemi nedeniyle evlerinde internet üzerinden eğitim verilmesi plansız bir şekilde dayatıldı. Mülteci çocuklar evde ısınmayı, sağlıklı beslenmeyi ve uyumayı dahi başaramazken onlara tablet veya bilgisayar ile interneti olan bir eğitimden söz etmenin ironisini tartışmak elbette ki trajiktir. Oysa onay yasalarımızda çocukların temel haklarından biri eğitimdir. Olmayan internet ve olmayan teknolojik cihazlarla eğitmek ise sadece vurdumduymazlık ve pervasızlık olabilir. Bu konudaki tüm uyarılara rağmen tedbir alamayan Eğitim Bakanlığı ise sadece okulların açılış-kapanış tarihleri veya sınav günlerinin belirlenmesi gibi gerçekçi olmayan bir tutum sergilemiştir. Sonuçta kapitalizmin elit çocukları eğitim hakkına sahipken sosyal hukuk devletimiz parası olmayan fırsat eşitliğinden payını almamış savaş mağduru çocuklarımızı yine görmezden gelmiştir.

Evrensel Çocukları Derneği olarak Dünya Mülteciler gününde bir kez daha sesleniyoruz savaş ve salgınların öncelikli mağdurları çocuklardır. Eğitim, Sağlık ve Barınma temel çocuk hakkıdır. Devlet olarak bu hakları görmezden gelmek hem yasalara hem de insanlığa aykırıdır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık