AktüelGazedda'nın GündemiSaner önce onurunu, şimdi de laikliği çöpe attı

Saner Türkiye'de yayın yapan TGRT haberde soruları yanıtlayarak, güncel konularda değerlendirmelerde bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 18, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Ersan Saner, herhangi bir seçim olmaksızın Türkiye tarafından Başbakanlığa atanarak onurunu; kktc’yi Müslüman bir ülke ilan ederek, anayasanın değiştirilemeyen ilk maddesi ‘kktc’nin hukukun üstünlüğüne dayalı laik bir cumhuriyet’ olduğu kavramını ise hiçe sayarak laikliğini çöpe attı.

Atanmış Başbakan Ersan Saner Türkiye’de yayın yapan TGRT haberde soruları yanıtlayarak, güncel konularda değerlendirmelerde bulundu.

Saner, kktc’de Kuran kursları ve hafızlık kurslarının kapatılmasının söz konusu olmadığını, Anayasa Mahkemesi’nin Kuran kurslarını yasaklamadığını belirterek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Müslüman bir ülke, Kur’an kurslarını kapatmak söz konusu olmaz. Dava konusu, hafızlık kurslarının nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili açılan bir davaydı. Bu kursların sonunda, sınavı kazanarak gerekli terfileri alanların doğru terfi alıp almadığıyla ilgili açılan bir davanın sonucunda bu olaylar gerçekleşti” dedi.

Anayasa Mahkemesi’ne açılan davanın, Din İşleri Başkanlığı’nda çalışanların üye olduğu ilgili sendikanın, Din İşleri Komisyonu’nun hafızlık eğitimi düzenleme yetkisi olup olmadığına dair açığı bir dava olduğunu belirten Başbakan Saner, “Bazı grupların, özellikle, dava sonucunda laikliğe herhangi bir vurgu yapılmamasına rağmen, laiklikle alakalı herhangi bir sıkıntı olmamasına rağmen, davayı savunan avukat tarafından yapılan çarpıtıcı bir açıklamadan sonra olaylar biraz da bu noktaya geldi diyebiliriz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık