AktüelGazedda'nın GündemiSaner hükümette kriz yaşandığını doğruladı

Atanmış Başbakan Ersan Saner, Azınlık Hükümeti‘nde kriz yaşandığını doğrulayarak, Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ile temas halinde olduklarını ve erken seçimden de kaçmadıklarını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atanmış Başbakan Ersan Saner, Azınlık Hükümeti‘nde kriz yaşandığını doğrulayarak, Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ile temas halinde olduklarını ve erken seçimden de kaçmadıklarını söyledi.

Atanmış Başbakan Saner, BRT‘de katıldığı bir programda konuşarak, hükümette kriz yaşandığını doğruladı ama en kısa sürede bunu aşacaklarını söyledi.

Saner “Biz bu hükümeti kurarken Azınlık Hükümeti olarak kurduk. Evet, şu an bir kriz yaşanıyor ama kısa sürede atlatacağız. Hükümet ortaklarımız DP ve YDP ile temaslarımız sürüyor” dedi.

“Ataoğlu ve Denktaş ile görüştüm”

Saner, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Koral Çağman’ın istifası hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Konuyla ilgili DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve DP Milletvekili Serdar Denktaş‘la görüştüğünü belirten Saner, “Hükümet kurulurken yapılan yazılı ve sözlü mutabakatlara bağlı kalacağım” ifadelerini kullandı.

“Esas karar genel kurulda alınacak”

Seçimden kaçmadıklarını öne süren Saner, muhalefetin tüm itirazlarına rağmen Anayasa’ya aykırı olarak kurulan Ad-Hoc komitede, 3 Nisan’da erken seçim olabilir kararı üretildiğini ama esas kararın Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu‘nda kurulda alınacağını söyledi.

“Ülkede şartlar bizi erken seçime zorlarsa gereğini yaparız” diyen Saner, bu konunun Ulusal Birlik Partisi (UBP) grubunda da 2 kez tartışıldığını ve erken seçimi 3 Nisan olarak öngördüklerini belirtti.

Saner, meclisin açılmamasının erken seçim için ciddi bir gerekçe olduğunu da kabul etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık