AktüelMedya Odası“Sandığa gitmeyenlerin listesi UBP’ye verildi”

2020 yılında Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ankara hükümeti tarafından yapıldığı iddia edilen müdahalelerle ilgili hazırlanan rapor yayımlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

2020 yılında Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ankara hükümeti tarafından yapıldığı iddia edilen müdahalelerle ilgili hazırlanan rapor yayımlandı.

Mine Yücel, Abdullah Korkmazhan, Orhan Erönen, Mine Atlı ve Derya Beyatlı tarafından hazırlanan raporun raportörlüğünü Tacan Reynar yaptı.

Seçime bağımsız aday olarak giren Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş, dün yayımlanan raporda Yakın Doğu Üniversitesi ile ilgili önemli iddialarda bulunmuştu. Denktaş, YDÜ’nün seçim öncesi tavrını açıkça belirttiğini hatırlatarak, sandıkların birleştirilme işleminin Yakın Doğu Üniversitesi’nde yapıldığını ve üniversiteye temsilci göndermek istediğini ancak oradaki görevli savcının, gözlemciyi içeriye almadığını belirtti.

“Yakın Doğu Üniversitesi tarafsız değildi”

Denktaş açıklamasında şunları kaydetti:

“Seçim günü sayım aşamasında sandıkların birleştirilmesi işlemi Yakın Doğu Üniversitesi’nde yapıldı. Oysaki Yakın Doğu Üniversitesi, seçimde tarafını açıkça ortaya koymuştu. Kurum, tarafsız değildi. Seçim günü Yakın Doğu Üniversitesi’ne temsilci göndermek istedim ancak oradaki görevli savcı, gözlemcimi içeriye almadı.”

“Görevlilerin pusulaları değiştirme imkânı vardı”

Denktaş, seçim şeklinin kafasında bazı soru işaretleri doğurduğunu da belirterek, oy pusulalarının devlet tarafından basıldığını ve istenildiği kadar oy pusulasının sandıktaki görevliler tarafından değiştirilebileceğini, daha önce ‘mühürler kimin elinde?’ şeklinde şüphelerini dile getirdiğini de aktardı.

“Sandığa gitmeyenlerin listesi UBP’ye verildi”

Denktaş, ilk turda oy vermeye gitmeyen kişilerin isimlerinin TC Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından UBP’ye verildiğini de belirterek, “Bunu elçiliğe kim verebilirdi? Yakın Doğu Üniversitesi” ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık