AktüelPolitikaSandığa gitmeyecek olanların oranı artıyor

CMIRS’in Eylül 2019 anketinde, olası bir seçimde karma oy kullanacağını söyleyenlerin oranı düştü; kararsızların ve sandığa gitmeyeceklerin oranı arttı. Siyasi partilerin oy oranlarında ise farklılıklar oluştu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 21, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Gazetesi’nden Ergül Ernur’un haberine göre, CMIRS’in Aralık 2018 anketi sonucunda olduğu gibi Mart 2019, Haziran 2019 ve Eylül 2019 anketinde de en dikkat çekici unsurlardan biri, “kayıp” oylar oldu. Olası bir seçimde “oy kullanmam” diyenlerin oranı yüzde 24.1’den, yüzde 27’ye yükseldi. Olası seçimde ne yapacağını bilmeyenlerin yani kararsızların oranı yüzde 12’den, yüzde 13.5’e çıkarken; “karma oy kullanacağım” diyenlerin oranı yüzde 18.9’dan yüzde 10.53’e geriledi.

UBP yükselişte, HP geriliyor…

Bu dönemde, UBP, CTP ve DP oy oranlarını artırırken; HP, TDP ile YDP, oy oranlarını düşürdü. Hükümet ortağı UBP, Haziran 2019’daki yüzde 21.8 olan oy oranını, Eylül 2019’da yüzde 24.71’e yükseltti. Koalisyon hükümetinde yer alan HP’deki destek oranı ise giderek düşüyor. HP, Haziran 2019 anketinde açığı kapatarak oy oranını yüzde 3’e çıkarmıştı ancak bu yükseliş uzun sürmedi, Eylül 2019 anket sonucuna göre oy oranı, yüzde 2.29 oldu.

Haberin tamamını okumak için tıklayın >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık