AktüelGazedda'nın GündemiSanders Nevada’yı kazanarak başkan adaylığı yarışında bir adım öne geçti

ABD'de Kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesinde Demokrat Parti'de ön seçim süreci devam ediyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 24, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Nevada eyaletinde ön seçimi Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın kazanması bekleniyor.

Oyların yüzde 50’si sayıldı ve Sanders yüzde 49 oy oranına ulaştı. En yakın rakibi olan eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın oy oranı ise yüzde 19.

Böylece Sanders, diğer adaylar karşısında bir adım öne geçerek, avantajlı bir duruma geldi.

Ancak Kasım ayında Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ın karşısına çıkacak ismin Mart ayı ortasında netleşmesi bekleniyor.

Demokrat Parti’de şu ana kadar sadece üç eyalette ön seçim süreci tamamlandı. Çok sayıda eyalette ön seçimlerin Mart ayının ilk haftalarında yapılması planlanıyor.

Sanders Nevada’yı nasıl kazandı?

Yapılan kamuoyu yoklamaları, Sanders’ın özellikle Latin Amerika kökenli göçmenler, bazı sendikalar ve gençlerin desteğini almayı başardığını gösteriyor.

BBC’nin Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, dört yıl önceki seçim sürecinde Hillary Clinton’ın Sanders karşısında desteğini artırarak aday olmasıyla sonuçlanan sürecin Nevada’daki ön seçimle başladığına dikkat çekti.

Zurcher, “Ancak Nevada’daki sonuçlar bu kez Sanders’ın hızlı başlangıcının gerçek ve çok dayanıklı olduğunu gösteriyor olabilir” dedi.

Demokratlardaki ön seçim sürecinin bir sonraki durağı Güney Carolina. Bu eyaletteki Demokrat delegeler, Cumartesi günü başkan adayını belirlemek üzere sandık başına gidecek.

Mart ayı ile birlikte ön seçim süreci de hızlanacak. 14 eyalette ön seçimin yapılacağı “Süper Salı” 3 Mart’ta.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık