AktüelDünyaSanders, 45 milyon Amerikalı’nın 1,6 trilyon dolarlık üniversite kredi borcunu silmeyi vaad ediyor

ABD’de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin adayı olmak için yarışan bağımsız senator Bernie Sanders, 45 milyon Amerikalı’yı ilgilendiren iddialı bir vaatle öne çıktı. Sanders, üniversite öğrencilerinin toplamı bir trilyon 600 milyon dolar’ı bulan kredi borçlarının tamamını silmeyi vaat ediyor. Amerikan Senatosu’nun “en solcu” üyesi olarak bilinen ve demokratik sosyalizmi savunan görüşleriyle bilinen Sanders’ın planı uyarınca, bu borçlar federal devlet tarafından ödenecek. Sanders ödemeye kaynak sağlamak içinse Wall Street’e özel bir vergi getirmek istiyor....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 24, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD’de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin adayı olmak için yarışan bağımsız senator Bernie Sanders, 45 milyon Amerikalı’yı ilgilendiren iddialı bir vaatle öne çıktı. Sanders, üniversite öğrencilerinin toplamı bir trilyon 600 milyon dolar’ı bulan kredi borçlarının tamamını silmeyi vaat ediyor.

Amerikan Senatosu’nun “en solcu” üyesi olarak bilinen ve demokratik sosyalizmi savunan görüşleriyle bilinen Sanders’ın planı uyarınca, bu borçlar federal devlet tarafından ödenecek. Sanders ödemeye kaynak sağlamak içinse Wall Street’e özel bir vergi getirmek istiyor. İşte bu vergi ile de federal bütçeye 10 yılda iki trilyon dolar gelir sağlanması öngörülüyor.

2016 başkanlık seçimlerinde de Demokrat Parti’den aday adayı olan, ama adaylığı Hillary Clinton’a kaybeden Sanders’ın üniversite borçlarını silme vaadi partisi içindeki aday adaylığı yarışını kızıştıracak gibi görünüyor. Demokrat Parti’nin diğer aday adaylarından Senatör Elizabeth Warren borçların 640 milyar dolarlık, eski iskân bakanı Julian Castor da yaklaşık yarım trilyon dolarlık kısmını silmeyi kampanya vaatleri arasında açıklamışlardı.

Sanders bu iddialı vaadinin detaylarını, Amerikan Kongresi’nin ilk müslüman kadın üyelerinden İlhan Omar ile birlikte açıklayacak. Omar’ın da Sanders’la beraber öğrencilerin borçlarının silinmesine dönük bir yasa tasarısını kamuoyuyla paylaşması bekleniyor. Sanders borç silmenin dışında devlet üniversitelerinde parasız eğitim de vaat ediyor.

ABD’de üniversite eğitiminin maliyeti hızla artarken üniversitelerin statüsü ve prestijine göre farklılık gösteren harçları ödemek üzere aldıkları kredileri ödeyemenlerin sayısı da benzer bir hızla artıyor. Federal hükümet, borçların geri ödenmesini sağlamak için kişilerin net maaşının ve emeklilik gelirinin yüzde 15’ine el koyma yetkisine sahip. Bir buçuk trilyonu aşan borç miktarı ülke ekonomisi açısından da alarm verici bulunuyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık