AktüelPolitika“Sanatın özgür ve eleştirel olmasına tahammülünüz, niyetiniz ve saygınız var mı?”

UBP-HP Koalisyonu! Niyetiniz var mı? Sanatın özgür ve eleştirel olmasına tahammülünüz, niyetiniz ve saygınız var mı? Esas siz onu söyleyin….
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 17, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Toparlanıyoruz Hareketi, tiyatroda sansür ve yasağa yönelik açıklama yaptı.

Açıklamda, “UBP-HP Koalisyonu! Niyetiniz var mı? Sanatın özgür ve eleştirel olmasına tahammülünüz, niyetiniz ve saygınız var mı? Esas siz onu söyleyin….” ifadelerine yer verildi.

İşte tam metin:

Niyet mi diyet mi daha önemli?

Malumunuz, sanatçı Yaşar Ersoy’un “Yangın Yerinde Kabare” isimli oyununu Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları müdürlüğüne atanan Erdinç Akgür’ün veto etmesi gündeme oturdu.

Sanatçı oyunun içeriğine bürokratik müdahalelerin aslında sansür olduğunu ve sanata ve sanatın özgürlüğüne ters düştüğünü söylüyor.

Müdür yaşanan sorunun oyunun içeriğinde olduğunu reddetmeyerek bir şekilde ‘yaptığım yasal ve doğru’ diyor.

Hükümetin küçük ortağı olayı hazmedememiş gibi konuşarak ‘maalesef yasalar böyle…Bekleyelim görelim’ diye cılız bir ses çıkartıyor. Hükümetin daha cüretkar büyük ortağı ise adeta ‘parayı veren düdüğü çalar’ dermişcesine ‘devlet adına oynanacaksa herhalde devlet de içeriğine bakar ve görüşünü söyler, ifade özgürlüğü adına siz orda her istediğinizi çıkıp da yapamazsınız’ diyor. Yani kontrol, özgürlüğün önüne geçiyor…

Tüm bunlar 2019 yılında KKTC’de yaşanıyor.

‘Para bende, istediğimi yaparım’ diyen de, ‘aslında bu sansür değil, yasal yasal’ diyen de, ‘bekleyip görelim’ diyen de bu ayıbın bir parçası olmaktan kurtulamıyor maalesef.

‘Çaresi nedir? Öneriniz nedir?’

Bizim önerimiz, eğer yasaların değişmesi güncellenmesi gerekiyorsa, bu değişiklik olana kadar en azından gerekli teamülleri oluşturmaktır. Örneğin siyasi ağırlıklı Edebi Kurul’un sanatçıların ağırlıklı olarak temsil edildiği Eser Saptama Kurulu’nun kararlarına saygı göstererek, zıt karar üretmeme sözü ve davranışıyla sanatın özgürlüğüne gösterilen saygının çok güzel bir örneği olabilir. Bunun için yasaların değil, kafaların değişmesi, muhalefete hoşgörünün artması yeterlidir.

UBP-HP Koalisyonu! Niyetiniz var mı? Sanatın özgür ve eleştirel olmasına tahammülünüz, niyetiniz ve saygınız var mı? Esas siz onu söyleyin….

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık