AktüelEkolojiSamos’ta da yaralar sarılmaya çalışılıyor

Ege Denizi'nde meydana gelen depremin ardından Yunanistan'ın Samos Adası'nda halk hayatını kaybeden iki çocuğun yasını tutarken, hasarı onarmaya çalışıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 3, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

30 Ekim Cuma günü, Ege Denizi‘nde meydana gelen deprem Yunanistan’ın Samos Adası’nı da vurdu. 15 ve 17 yaşlarında iki öğrencinin hayatını kaybetmesine neden olan depremde ilk belirlemelere göre adada 300 ev ve 70’in üstünde iş yerinde ciddi hasar meydana geldi.

Depremin ardından oluşan küçük tsunami nedeniyle de denize yakın çok sayıda araç su altında kaldı.

Vathi bölgesinde restoran işletmecisi Maria Kanoraki, “Önce müthiş bir ses duyduk. Ardından her yer sallanmaya başladı. Sallanmayla işletmemde birçok eşya yere düşerek kırıldı.” dedi. Depremin ardından oluşan tsunami nedeniyle işletmesini su basan Kanoraki, “İşletmemde maddi zarar çok büyük. Oluşan tüm hasarı onarmak belki haftalar sürer. Maddi olarak çöktük” diye konuştu. 

Vathi bölgesinde bir başka restoran işletmecisi İoanna Sari de “Biz burada ucuz atlattık sayılır ama asıl felaket İzmir‘de yaşandı. Allah hepsinin yardımcısı olsun.” ifadelerini kullandı.  Su basmasıyla iş yerinde hasar oluştuğunu söyleyen Sari, “Bu hasarlar bir şekilde tamir edilecek fakat kaybolan hayatlar tekrar geri gelmeyecek. Burada 2 kişi hayatını kaybetti. İzmir’de ise daha fazla” dedi.

Birçok ev ve tarihi Panagia Theotokou Kilisesi’nin de hasar gördüğü Karlovasi bölgesinde yaşayan 55 yaşındaki Panagiota Zafiriou şunları anlattı:  “Deprem o kadar şiddetli sallıyordu ki bir an evimiz başımıza yıkılacak sandım. Hemen kendimizi dışarıya attık. Kızım hala korkudan evde uyuyamıyor. Küçük bir karavanımız var, orada uyuyor.” 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık