koronavirus“Salgını önlemeye odaklandık ancak sınırsız hastane yatağımız yoktur”

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, yaptığı açıklamada, tüm çabaların Kıbrıs'ta sağlık sisteminin başa çıkabilmesi için kitlesel bir koronavirüs salgını önlemeye odaklandığını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, yaptığı açıklamada, tüm çabaların Kıbrıs’ta sağlık sisteminin başa çıkabilmesi için kitlesel bir koronavirüs salgını önlemeye odaklandığını söyledi.

“Hiçbir ülkenin aynı anda nüfusun büyük bir yüzdesini tedavi etmek için sınırsız hastane yatağı yoktur ve Kıbrıs istisna değildir” diyen Ioannou, sağlık sisteminde gerekli olan ekipman ve eğitimli tıp uzmanlarının olduğu konusunda halka güvence verdi.

Ioannou, koronavirüs hastaları için 126 adet yoğun bakım ünitesinin hazırlandığına da dikkat çekerek, yeterli ilaç ve sarf malzemesi olduğunu ancak tüm herkesin bu malzemeli dikkatli bir şekilde kullanması gerektiğini çünkü stokların olmasına rağmen, talep uluslararası düzeyde yüksek olduğunu ve sarf malzemeleri sınırlı olduğunu ifade etti.

Ioannou sözlerine şöyle devam etti:

“Sağlık çalışanlarının sağlığı her şeyden önemlidir. Bakanlık bugün ön saflarda olanları korumayı ve sağlık sistemini güçlendirmeyi amaçlayan yeni önlemler açıkladı. Tüm kayıtlı doktor ve hemşirelerin ve özel hastane yataklarının talimat altına yerleştirilmesi kararnameleri, halk sağlığı sistemi üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

Sadece dün, 400 test yapıldı. ABD’de günde 1000 test yapabilecek ekipmanı güvence altına almak için çabalar devam ediyor. Önümüzdeki birkaç gün, yayılmayı içerip içermediğimizi belirlemede kritik olacak. Herkesi belirlenen kurallara uymaya çağırıyorum”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık